PSE Operator udostępnia zdolności przesyłowe w kierunku import i eksport w trybie skoordynowanych przetargów organizowanych przez biuro aukcyjne CAO Central Allocation Office GmbH z siedzibą we Freising w Niemczech. Zdolności przesyłowe oferowane są w trzech trybach: rocznym, miesięcznym i dobowym.
Z danych Urzędu Regulacji Energetyki i PSE Operator wynika, że w latach 2005 i 2006 dodatnie saldo w obrocie międzynarodowym przekraczało 11 TWh energii, w roku 2007 spadło do 5,3 TWh, a w roku 2008 spadło do zaledwie 0,68 TWh.
Uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, PSE Operator w roku 2009 nie oferował zdolności przesyłowych w trybie rocznym. W kierunku „eksport” zdolności przesyłowe były oferowane w trybie miesięcznym i dobowym. W kierunku „import” zdolności przesyłowe były oferowane wyłącznie w trybie dobowym.
W roku ubiegłym w przetargach miesięcznych zdolności przesyłowych na przekrojach granicznych Polski, w zakresie ofert składanych w kierunku „eksport”, uczestniczyło średnio w miesiącu 34 uczestników rynku. W przetargach dobowych zdolności przesyłowych na przekrojach granicznych Polski, zdolności przesyłowe były alokowane zarówno w kierunku eksportu, jak i importu. Zdolności przesyłowe w ciągu całego okresu (rok 2009 – przetargi dobowe) zostały alokowane w sumie dla 57 różnych podmiotów, uczestników rynku.
Reklama
W roku 2009 ceny rezerwacji na poszczególnych przekrojach handlowych oraz w miesiącach zmieniały się w szerokich granicach. Średnia cena w przetargu miesięcznym za rezerwację jednego MW w kierunku eksport na okres miesiąca w roku 2009 wyniosła 775 euro. W przetargu dobowym w roku 2009 średnia cena za rezerwację jednego MW w jednej godzinie kierunku „eksport” wyniosła 3 euro, a w kierunku „import” 1,7 euro.
W roku 2010 w kierunku „eksport” w trybie rocznym oferowano 200 MW, w trybie miesięcznym odpowiednio 400 MW w styczniu i 500 MW w lutym, a w trybie dobowym średnio 1 206 MW w styczniu i 1 182 MW w lutym. W kierunku „import” natomiast zdolności przesyłowe oferowane były wyłącznie w trybie dobowym i wynosiły średnio odpowiednio 345 MW w styczniu i 382 MW w lutym.