Globalny proceder

W kwietniu podobna sprawa toczyła się przed sądem w Waszyngtonie. Tam zakończyła się ugodą. Prokuratorzy oskarżali koncern o nagminne łamanie antykorupcyjnych regulacji USA.

Od 2008 roku Daimler miał wydać kilkadziesiąt milionów dolarów w 22 krajach – głównie z Europy Południowej i Wschodniej (w tym Rosji), na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Pieniądze, opancerzone limuzyny, wakacje w ekskluzywnych ośrodkach, które miały zapewnić przychylność władz, były księgowane jako „specjalne zniżki”, „prowizje” i „pożyteczne wydatki” – pisze dziennik „FT”.

Dodatkowo Daimler miał zakładać w USA firmy krzaki. Przez ich konta pieniądze trafiały do korumpowanych osób. Proces w Waszyngtonie zakończył się w momencie, gdy Daimler przyznał się do części zarzutów i zapłacił 180 mln dol. kary. Biorąc pod uwagę, że niektóre z nieuczciwie załatwionych kontraktów Daimlera opiewały na setki milionów, amerykański sąd potraktował producenta mercedesów wyjątkowo ulgowo.

Rosyjskie organizacje pozarządowe zajmujące się walką z korupcją obawiają się, że w Rosji Daimler może wywinąć się niskim kosztem. – Ogłoszenie zarzutów to tylko częściowe zwycięstwo – mówił cytowany przez brytyjską prasę Kirił Kabanow, szef Narodowego Komitetu Antykorupcyjnego. – Zastanawiająca jest raczej powolna reakcja na sprawę, która jest przecież powszechnie znana od co najmniej kilkunastu miesięcy – dodał. Daimler tymczasem zadeklarował pełną współpracę z rosyjskimi śledczymi.

Przymykanie oczu

Niemieckie koncerny mają spore doświadczenie w rozwiązywaniu pozornie trudnych problemów wynikających z zarzutów o wręczanie łapówek. Patrząc na głośne skandale z kilku ostatnich lat, można wręcz odnieść wrażenie, że przynajmniej w niektórych niemieckich koncernach przekupstwo to akceptowalny sposób załatwiania kontraktów, a nie surowo zwalczany proceder.

W grudniu 2009 roku monachijski sąd wydał wyrok skazujący jedną z największych grup przemysłowych w Europie – MAN – produkującą m.in. ciężarówki. I zasądził zapłatę 150 mln euro kary za załatwianie kontraktów poprzez łapówki.

Prokuratura w Bonn prowadzi obecnie również śledztwo przeciwko Deutsche Telekom, który miał przekonywać państwowych urzędników na Bałkanach, by blokowali powstawanie nowych firm.

Problemy ma też Ferrostaal – firma, która do 2009 roku należała do koncernu MAN i oficjalnie zajmowała się świadczeniem usług przemysłowych na całym świecie. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że skutecznie załatwiała kontrakty przede wszystkim dla niemieckich firm zbrojeniowych i metalurgicznych. Bezapelacyjnym liderem jednak, jeśli chodzi o nieuczciwe zapewnianie sobie zleceń, pozostaje Siemens. Monachijski gigant w sumie wydał na łapówki około półtora miliarda dolarów. W 2008 roku musiał zapłacić 1,3 mld dol. kary.