Zapisy na akcje Krajowej Spółki Cukrowej wśród uprawnionych plantatorów i jej pracowników mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku.

Leszkiewicz poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu, że uprawnionych do kupna akcji KSC jest ok. 18 tys. plantatorów oraz 1800 jej pracowników. Obu grupom przysługuje bezpłatnie po 15 proc. akcji. Natomiast odpłatnie mają być skierowane w ofercie pozostałe walory.

"Na najbliższym walnym KSC zostanie powołany specjalny fundusz, z którego każdy uprawniony będzie mógł wziąć pożyczkę, rozłożoną na raty" - podkreślił. Wsparcie ma dotyczyć ok. 20 proc akcji; spłata pożyczki ma być rozłożona na 5 lat.

Wiceminister skarbu zapowiedział, że resort rozpoczął proces wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla KSC, którego zadaniem będzie m.in. przygotowanie wyceny spółki. "Do 14 grudnia czekamy na oferty. Doradca będzie musiał również przygotować prospekt emisyjny, który będzie wymagał zatwierdzenia Komisji Nadzoru Finansowego" - dodał.

Ocenił, że proces prywatyzacji KSC jest rozpisany na co najmniej najbliższe dwa lata.

KSC powstała w 2002 r.; jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma ma blisko 40-procentowy udział w rynku krajowym. W skład koncernu wchodzi obecnie dziewięć oddziałów. (PAP)

dol/ je/