LOT zaczął latać do Bratysławy w maju 2010 r. Rejsy odbywały się cztery razy w tygodniu.

"LOT podejmuje decyzje dotyczące optymalizacji swojej siatki połączeń koncentrując się na kierunkach przynoszących zysk. Działania te mają na celu trwałą poprawę wyniku finansowego spółki" - powiedział PAP Chorzewski.

Wyjaśnił, że "LOT konsekwentnie realizuje program oszczędnościowy", koncentruje się na kierunkach, które poprawią pozycję przewoźnika na rynku.

Dodał, że z analiz spółki wynika, iż "połączenie do Bratysławy nie spełniało naszych oczekiwań". "Nasz powrót na ten kierunek jest możliwy, o ile będzie większe nim zainteresowanie" - zapowiedział.

Bratysława to kolejne zapowiedziane w ostatnim czasie zawieszone połączenie LOT-u. W ubiegłym tygodniu przewoźnik poinformował, że od maja do końca czerwca zawiesi loty z Warszawy do Kairu, a także Bejrutu i Damaszku. Powodem decyzji - podawała spółka - była niestabilna sytuacja społeczno-polityczna na Bliskim Wschodzie, a co za tym idzie, małe zainteresowania tymi kierunkami.

Loty do Kairu zostaną zawieszone od 2 maja do 30 czerwca, do Bejrutu od 7 maja do 23 czerwca, a do Damaszku od 12 maja do 20 czerwca. Rejsy na tych kierunkach LOT uruchomił w ubiegłym roku.

W spółce prowadzona jest restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej.

PLL LOT przewiózł w ubiegłym roku 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r., i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc.

PLL LOT za 2010 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł. Z danych Ministerstwa Skarbu Państwa wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łącznie zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; pracownicy mają 6,93 proc. akcji spółki.