Środki unijne, którymi MF będzie dysponował w tym roku to 13-14 mld euro.

"Wymiany, zgodnie z tym, co zapowiedzieliśmy, będą regularne i bezpośrednio na rynku walutowym. Na pewno nie wymienimy całej dostępnej na ten rok kwoty 13-14 mld euro. Nie jest w naszym interesie doprowadzenie do nadmiernej aprecjacji złotego, to byłoby szkodliwe dla eksporterów, a tym samym dla wzrostu PKB. Naszym bazowym scenariuszem jest stopniowa aprecjacja złotego w horyzoncie najbliższych dwu-trzech lat" - powiedziało PAP źródło.

"Trudno przewidywać jak będą wyglądały wymiany, to zależy tylko i wyłącznie od sytuacji rynkowej. Kalendarz wymiany, jak i kwoty będę wynikały z tego, co się dzieje na rynku" - dodało.

W ubiegłym tygodniu MF poinformowało, że będzie regularnie sprzedawało na krajowym rynku walutowym pieniądze z funduszy UE.

W środę wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował dziennikarzy, że w II kwartale MF rozpocznie wymianę środków z UE bezpośrednio na rynku walutowym.

W piątek dilerzy walutowi z rozmowie z PAP poinformowali, że BGK sprzedaje euro na FX, nie są w stanie jednak określić czy są to transakcje wykonywane na zlecenie resortu finansów, czy na potrzeby własne BGK.

BGK i Ministerstwo Finansów odmówiły komentarza w tej sprawie.