"Na pierwszym bloku trwa planowana przerwa związana z wymianą paliwa w reaktorze. Systemy pomocnicze elektrowni pracują zgodnie z zapotrzebowaniem roboczym bloków. W dniu dzisiejszym w elektrowni Temelín rozpoczęła się przerwa na drugim bloku" - głosi komunikat. CEZ zapowiedział, że w ciągu dziewięciu dni personel dokona naprawy uszczelnienia w systemie oleju uszczelniającego w generatorze.

"Chodzi o naprawę prewencyjną, która zapobiegnie ewentualnemu nieplanowanemu odłączeniu bloku w przyszłości, na przykład zimą. Obecne warunki w sieci energetycznej sprzyjają tego rodzaju krótkotrwałemu odłączeniu bloku, gdyż zużycie prądu elektrycznego jest niższe, niż na przykład w miesiącach zimowych - powiedział rzecznik prasowy EJ Temelín Marek Sviták, cytowany w komunikacie. Wcześniej elektrownia Temelín planowała odłączenie drugiego bloku na wtorek w nocy. "Na szybsze wyłączenie bloku elektrownia zdecydowała się w momencie stwierdzenia zwiększonego przypływu wody technologicznej do specjalnej kanalizacji w kontejnmencie" - tłumaczy spółka.

W I poł. 2011 roku CEZ miał 23,97 mld CZK skonsolidowanego zysku netto wobec 28,64 mld CZK zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 103,55 mld CZK wobec 98,68 mld CZK.