"Na pewno zarząd chce złożyć ofertę wstępną. Jeżeli oferta wstępna przypadnie go gustu ministrowi (…) i zostaniemy dopuszczeni do dalszej procedury, podejmiemy to badanie, głównie zasobów" - powiedziała Muszkat w wypowiedzi zamieszczonej na Portalu Wielkopolski Wschodniej (lm.pl).

"Nie będę kryć naszego zainteresowania tą transakcją, ale jak wiecie, wszystko zależy od due diligence" - podkreśliła prezes, dodając, że kluczowe jest stwierdzenie w czasie tego badania, czy są udokumentowane zasoby węgla oraz możliwości ich eksploatacji. Podkreśliła, że w regionie jest kilka złóż - m.in. - w Dęby Szlacheckie i Ościsłowo - o wielkości 30-40 mln ton.

"Ten węgiel jest nam potrzebny i dla Pątnowa I, i dla Pątnowa II długoterminowo, a jeszcze dłużej dla tej 'dwójki'" - powiedziała Muszkat. KWB Adamów oraz KWB Konin zajmują się wydobywaniem węgla brunatnego. Spółki zaopatrują w to paliwo ZE PAK. W połowie lipca br. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 85 proc. akcji KWB Adamów oraz 85 proc. KWB Konin. Termin składania odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji upływa 14 października. W czerwcu MSP i kontrolujący PAK Elektrim porozumiały się w sprawie "ścisłej współpracy" przy wprowadzeniu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin na GPW.

We wtorek w Tarnowie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz poinformował, że akcjonariusze ZE PAK dopiero po rekomendacji doradców i zarządu podejmą decyzję o strukturze oferty publicznej, która ma się odbyć do końca I kw. 2012 roku.