Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.727,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 1,1 proc.

Na giełdzie tona miedzi w dostawach na listopad była wyceniana po 65.110 juanów (10.189 USD), niemal bez zmian.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyrazili w środę przekonanie, że przyszłość Grecji jest w strefie euro.

Merkel i Sarkozy powiedzieli o tym po telekonferencji z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu, w trakcie której potwierdził on "absolutne zdecydowanie" swego kraju, by spełnić wszystkie zobowiązania ustalone z międzynarodowymi przywódcami w zamian za pomoc UE i MFW.

W komunikacie zwrócono uwagę, że "premier Grecji potwierdził absolutne zdecydowanie swego rządu, by poczynić wszelkie niezbędne kroki w celu zrealizowania całości podpisanych zobowiązań".

Również rzecznik rządu greckiego Ilias Masialos napisał w oświadczeniu po 25-minutowej telekonferencji, że "mimo niedawnych pogłosek wszystkie strony podkreśliły, że Grecja pozostanie w strefie euro".

"Wszystkie rynki były pod wpływem obaw o kryzys zadłużenia w Europie, a dzisiaj widzimy już pewien optymizm po informacjach z ostatnich godzin" - mówi Hwang Il Doo, starszy trader Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

"Również informacja o sporach pracowników w kopalniach miedzi w Indonezja i Peru stanowią wsparcie dla rynku" - dodaje.

Robotnicy z kopalni miedzi w Peru należącej do Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. rozpoczęli w środę protest. W czwartek jego drugi dzień, bo nie udało się osiągnąć kompromisu z pracodawcami.

W czwartek rozpoczął się też miesięczny strajk w indonezyjskiej kopalni Grasberg, również kontrolowanej przez Freeport.