Wczorajsza sesja na złotym przyniosła dynamiczny spadek wartości polskiej waluty, aż o -1,68% ( w przypadku EUR/PLN). Podobny scenariusz rozegrał się również na węgierskim forincie (1,28% EUR/HUF) oraz czeskiej koronie (0,63% EURCZK). Świadczy to wyraźnie o wycofywaniu kapitału z rynków walut Europy Środkowo – Wschodniej, tym bardziej, iż ruch ten zaczyna przybierać na dynamice. Warto przypomnieć, iż na początku roku złoty zyskał ponad 8,00% w związku z tym część inwestorów odpowiedzialna za wcześniejszy ruch gwałtownie redukuje swoje pozycje w obawie przed dalszym pogarszaniem się nastrojów w Strefie Euro. Wzrost awersji do ryzyka wynika bezpośrednio z politycznego klinczu w Grecji, gdzie duża część obserwatorów i polityków obawia się, iż Hellada może w konsekwencji opuścić Unię Walutową.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy ważne krajowe dane (godz. 14:00) dotyczące inflacji w ujęciu konsumenckim za kwiecień. Oczekiwane wartości wynoszą 0,5% m/m oraz 3,9% r/r. W opinii większości obserwatorów spadek wartości pieniądza powinien wyhamować w kolejnych miesiącach, jednak najważniejsze będzie zestawienie dzisiejszego odczytu z ostatnią decyzją RPP (podwyższenie stopy procentowej do 4,75%), która odebrana została jedynie jako jednorazowe dostosowanie polityki monetarnej, a nie możliwe rozpoczęcie cyklu zacieśniania. W konsekwencji decyzja ta nie przełożyła się trwale na umocnienie złotego.

Ponadto wśród czynników, które będą miały kluczowy wpływ na przebieg dzisiejszej sesji warto wymienić pierwsze oficjalne spotkanie na linii Merkel – Hollande. Rynek już od dłuższego czasu wyczekuje na potencjalne sygnały jak będzie się układać współpraca pomiędzy Niemcami, które od dłuższego czasu postulowały konsolidację fiskalną w Strefie, a nowo wybranym prezydentem Francji, który w swoim programie wyborczym zawarł punkt dotyczący renegocjacji paktu fiskalnego podpisanego przez Francję. Ponadto poznamy pakiet znaczących danych fundamentalnych: wstępne odczyty PKB dla krajów Strefy Euro ( Niemcy oczek. 0,8% r/r, Włochy -1,1% r/r, Zbiorczy -0,2% r/r). O godz. 11:00 rynek zweryfikuje poprzednie optymistyczne odczyty indeksu ZEW (oczek. 19pkt) dla gospodarki Niemieckiej. Godziny popołudniowe należeć będą już zdecydowanie do publikacji makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, gdzie za najważniejsze należy przyjąć odczyty o godz. 14:30 dotyczące inflacji CPI (oczek. 2,3% r/r) oraz wyników sprzedaży detalicznej (0,2% m/m). Nieco mniejszą uwagę skupi publikowany również o tej godzinie indeks NY Empire State (oczek. 9pkt). Ponadto w tle pozostaje cały czas sprawa grecka, która aktualnie jest decydującym czynnikiem kształtującym nastroje na rynkach.

Z technicznego punktu widzenia dynamiczny wzrost pary EUR/PLN i przebicie szeregu potencjalnie ważnych oporów wskazuje, iż sentyment na rynku walut emerging markets skokowo się pogorszył. Polska waluta od przeszło 2- tygodni dynamicznie traci, stąd należy oczekiwać wystąpienia potencjalnej korekty spadkowej tego 13-groszowego ruchu. Należy jednak mieć na uwadze, iż nawet naturalne cofniecie się notowań o 4-5 gr. nie zmienia wzrostowego układu notowań, a w przypadku pogłębienia spadków na rynku eurodolara podejście pod 4,38 EUR/PLN będzie jedynie kwestią czasu. Jako znaczące wsparcia na EUR/PLN należy traktować pełen zakres 4,30 EUR/PLN oraz okolice 4,27 EUR/PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.