Rentowności polskiego długu pozostają stabilne i wynoszą aktualnie 5,277% w przypadku obligacji 10-letnich.

W trakcie wczorajszego handlu złoty ostatecznie stracił -0,12%, negując poranne umocnienie oraz zamykając pro-spadkową lukę na notowaniach EUR/PLN. Kwotowania polskiej waluty całkowicie zależne były od kształtowania się nastrojów na szerokim rynku, wyrażanego głównie przez notowania eurodolara, który stracił -0,64%. Początkowy optymizm wynikający z rozstrzygnięcia wyborczego w Grecji został szybko zastąpiony przez powrót niepokojów związanych z sektorem bankowym w Hiszpanii (El Confidencial podał, iż wymaga kwota dokapitalizowania może wynieść nawet 150 mld EUR), co szybko znalazło odzwierciedlenie na Europejskich rynku długu oraz kwotowaniach wspólnej waluty. Rentowność 10-letnich obligacji hiszpańskich osiągnęła nawet 7,282%, wskazując, iż rynki zakładają, że Hiszpania podobnie jak inne kraje, których oprocentowanie długu przekroczyło psychologiczną granicę 7,00%, będzie zmuszona wystąpić o pomoc finansową (oficjalny bail-out).

Jednocześnie ostatnie godziny przyniosły lekkie odreagowania na notowaniach eurodolara oraz złotego, głównie za sprawą nieformalnych doniesień wskazujących, iż w Grecji uformowanie koalicji na linii Nowa Demokracja – PASOK wydaje się bardzo prawdopodobne. Równocześnie oczekiwać można, że jednym z pierwszych działań podjętych przez nowy rząd będzie wystąpienie o trzeci bail-out dla Grecji.

W trakcie dzisiejszej sesji zaplanowano publikację krajowych danych fundamentalnych przygotowanych przez GUS, o godz. 14:00 poznamy dynamikę: wynagrodzenia (oczek. 3,9% r/r) i zatrudnienia (oczek. 0,3% r/r) za maj. Zwyczajowo dane te rozpatrywane są w świetle potencjalnych działań dostosowawczych ze strony RPP, jednak aktualna sytuacja na rynku walutowym sugeruje, iż to czynniki globalne będą w dalszym ciągu decydujące dla złotego.

Reklama

Na szerokim rynku o godz. 11:00 będziemy świadkami znaczącej publikacji indeksu ZEW (oczek. 4 pkt) dla gospodarki niemieckiej, gdzie prognozuje się znaczący spadek nastrojów w kontraście do pozytywnie zaskakujących wskazań sprzed 2-3 miesięcy. Ponadto o godz. 14:00 zaplanowane została publikacja figur związanych z amerykańskich rynkiem nieruchomości: pozwolenia na budowę domów (oczek. 727 tys.) oraz rozpoczęte budowy domów (oczek. 720 tys.).

Podczas najbliższych sesji złoty może zyskać korzystając z potencjalnych działań podjętych przez międzynarodowych decydentów. Dzisiaj poznamy oficjalny komunikat i ustalenia po dwudniowych spotkaniu grupy G20, gdzie oczekuje się zaprezentowania sugestii i planów w zakresie stymulacji wzrostu gospodarczego oraz „przerwania zamkniętej pętli pomiędzy bankami, a rządami”. Równocześnie na środę zaplanowane zostało zakończenie posiedzenia FOMC, po którym spekuluje się, iż może dojść do rozszerzenia Operation Twist o kwotę 200 mld dolarów. W przypadku realizacji powyższych scenariuszy należy liczyć się z dynamicznym odreagowaniem na rynku eurodolara oraz spadkiem awersji do ryzyka na szerokim rynku, co bezpośrednio przełożyłoby się na wzrost popytu na złotego i potencjalne umocnienie rzędu 7-8gr wobec euro.

Z technicznego punktu widzenia najbliższe kilkanaście godzin powinno przynieść oscylowanie notowań EUR/PLN w zakresie 4,25 – 4,30 PLN, przy układzie technicznym wskazującym na bardziej prawdopodobny test dolnego ograniczenia wahań, a następne możliwe zejście w okolice niedawnego dołka w obszarze 4,226-4,235 PLN. Kluczowym dla notowań złotego będzie jednak sytuacja na szerokim rynku, a ta kształtowana będzie w mniejszym stopniu przez dzisiejszy harmonogram publikacji makroekonomicznych, a głównie przez wypowiedzi międzynarodowych decydentów w świetle tworzącej się koalicji w Grecji oraz zakończenia spotkania G20.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.