"Niesprzyjające otoczenie odbije się na rynkach wschodzących przez zmniejszanie dźwigni finansowej (ze strony banków i instytucji finansowych krajów gospodarczo rozwiniętych) i eksportu (mniejszy popyt na towary eksportowe rynków wschodzących), stwarzając ryzyko pierwszej recesji od lat 2008-09" - napisał bank w raporcie.

"W 2008-09 tylko kilka państw, w szczególności Polska wybroniło się przed skurczeniem gospodarki; tym razem jej aktywność znów niepokojąco hamuje. Rumunia i Czechy są w recesji, a Węgry są bliskie pójścia w ich ślady" - dodał.

Analitycy banku zauważają w raporcie, że choć zachodnie banki nie wycofują się z wschodzących rynków, ale nie są też skłonne udostępniać swoim filiom finansowych środków w tak szerokim zakresie, jak poprzednio. Począwszy od drugiej połowy 2011 r. słabnącą tendencję wykazują nowe zamówienia eksportowe pod adresem firm działających na wschodzących rynkach.

"Bez względu na sytuację Grecji (krach gospodarki tego kraju nie jest podstawowym scenariuszem HSBC) przewlekły charakter kryzysu w strefie euro może zwielokrotnić negatywne skutki zmniejszania dźwigni finansowej wobec rynków wschodzących i niższego popytu na ich eksport, powodując dalsze wytracanie dynamiki gospodarki, wraz z ryzykiem pogrążenia się w recesji" - uważa HSBC.

Reklama

W 2012 r. bank zakłada recesję w Czechach i na Węgrzech (w obu przypadkach PKB skurczy się o -0,5 proc. rdr), stagnację w Serbii (0,0 proc.). Najlepszy wynik w będą miały Kazachstan (6,0 proc.), Nigeria (6,5 proc.), Rosja (3,0 proc.) oraz Izrael (2,8 proc.).

Prognoza PKB dla Polski nie została zmieniona. Nadal wynosi 2,7 proc. rdr za 2012 r. i 3,1 proc. rdr za 2013 r., choć w tym drugim przypadku, zagrożona jest ryzykiem oddolnym. W 2011 r. polski PKB wzrósł o 4,3 proc. rdr.

W 2013 r. PKB wszystkich rynków wschodzących będzie na plusie. Najniższe tempo wzrostu odnotuje Serbia (+1,3 proc. rdr), a najwyższe Nigeria (6,6 proc. rdr).

W razie dalszego pogorszenia kondycji finansowej Grecji najbardziej ucierpiałyby kraje bałkańskie: Bułgaria, Rumunia i Serbia. Greckie banki odgrywają dużą rolę w ich sektorze usług finansowych, a grecki rynek ma duże znaczenie dla bułgarskiego eksportu. Atutem Bułgarii i Rumunii jest niski poziom długu publicznego do PKB.

"Podchodzimy ostrożnie do gospodarczych perspektyw państw Europy Centralnej, z wyjątkiem Polski. W stosunkowo lepszym położeniu są Rosja i Turcja, ponieważ ich gospodarki nastawione są na rynek wewnętrzny i mniej zadłużone" - konkluduje raport.

Rynki wschodzące monitorowane przez HSBC to: Polska, Czechy, Węgry, Rosja, Ukraina, Bułgaria, Rumunia, Serbia, Turcja, Kazachstan, Nigeria, RPA oraz Izrael.