KGHM III FIZAN (pełna nazwa funduszu zarządzanego przez KGHM) zamierza w ciągu roku dokapitalizować Nano Carbon łączną kwotą 14 mln zł – suma ma zostać przeznaczona na badania i wdrożenie produktów wykorzystujących unikalne właściwości grafenu.

Ambitne plany Nano Carbon zakładają wprowadzenie polskiego grafenu do obrotu handlowego już w pierwszym kwartale 2014 roku. Wtedy to spółka zamierza przedstawić ofertę skierowaną do klientów segmentu Academia & Research. Uruchomienie przemysłowej produkcji wyrobów rynkowych Nano Carbon planuje jeszcze przed upływem 5 lat.

Firma chce opracować portfolio produktów grafenowych, które będą sprzedawane w formie gotowych wyrobów, półproduktów lub będą udostępniane poprzez sprzedaż licencji. Wytypowano szereg zastosowań grafenu dla energetyki, przemysłu maszynowego i samochodowego, spożywczego, medycznego oraz dla budownictwa.

Na początku kwietnia 2013 r. Nano Carbon podpisała ramową umowę o współpracy z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) - ośrodkiem badań nad grafenem.

Reklama

>>> Czytaj też: Jeśli szukasz szwedzkiej gotówki, nie idź do szwedzkiego banku

Jak mówi prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Wojciech Dąbrowski, zainteresowania Nano Carbon nie ograniczają się wyłącznie do głównego nurtu światowych badań nad komercjalizacją grafenu. „Idąc własną drogą nie musimy bezpośrednio konkurować z takimi gigantami, jak Samsung czy IBM, które pracują nad wyświetlaczami dotykowymi lub mikroprocesorami grafenowymi. Koncentrujemy się na technologiach i aplikacjach, w których Nano Carbon i ITME mają realną szansę osiągnąć przewagę konkurencyjną” – wyjaśnia prezes ARP.

Prezesi Agencji Rozwoju Przemysłu i KGHM TFI podkreślają, że zaangażowanie dwóch dużych partnerów zapewnia wiarygodność projektu, a także bezpieczeństwo i minimalizowanie ryzyka finansowego.

Działalność Nano Carbon to jedna z form realizacji przez Agencję Rozwoju Przemysłu programu zwiększania innowacyjności polskiej gospodarki. „Zainwestowaliśmy w projekt perspektywiczny pod względem technologicznym i rynkowym” – tłumaczy prezes ARP.

Z kolei dla Grupy KGHM inwestycja w firmę zajmującą się komercjalizacją grafenu jest możliwością wyjścia poza sektor wydobywczy i zaangażowania się w rozwój innowacyjnych technologii przemysłowych.

„Dzięki aliansowi z ITME mamy silne atuty w światowej rywalizacji na rozwijanie i patentowanie nowych zastosowań rynkowych grafenu. Wartość tego rynku w najbliższych latach sięgnie setek milionów dolarów” – tłumaczy Marcin Chmielewski, prezes KGHM TFI S.A.