Podaż powierzchni biurowych w Warszawie jest rekordowo wysoka. Polska stolica już teraz jest kluczową lokalizacją dla biznesu w Europie Środkowej, a deweloperzy wciąż planują nowe inwestycje. Do końca 2015 r. planują oddać na rynek warszawski jeszcze około 500 tys. mkw. nowych biurowców - wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield na temat rynku biurowego.

Firma doradcza porównała cztery biurowe stolice regionu – Bratysławę, Budapeszt, Pragę oraz Warszawę na podstawie danych na koniec czerwca 2013 r. Okazuje się, że Warszawa ma największy rynek biurowy w tym regionie - zarówno pod względem wolumenu transakcji najmu, istniejących zasobów, jak i planowanej podaży nowej powierzchni.

>>> Czytaj też: Rynek nieruchomości: Nawet co ósmy Polak mógłby kupić nieruchomość za milion złotych?

Pod koniec czerwca 2013 r. w Europie Środkowej w budowie pozostawało ponad 845 tys. mkw., z czego w Warszawie blisko ponad połowa - 448 tys. mkw. W Pradze było to 291 400 mkw.

Reklama

„Biorąc pod uwagę liczbę planowanych projektów i aktywność najemców Warszawa i Praga dominują w regionie. Zwiększająca się podaż zaostrzy konkurencję między deweloperami, którzy będą starali się zawierać jak najwięcej umów przednajmu" - twierdzi Jonathan Hallett, ekspert Cushman & Wakefield.

Richard Aboo, inny ekspert firmy, zwraca uwagę, że wskutek wyścigu deweloperów wzrasta wskaźnik pustostanów, który obecnie wynosi nieznacznie powyżej 10 proc. „Powoduje to dużą presję na stawki czynszu i zaostrza konkurencję między deweloperami o pozyskanie najemców w ramach umów przednajmu” – dodaje. Jednocześnie podkreśla, że rynek powierzchni biurowych w Warszawie w pierwszej połowie 2013 r. charakteryzował się rekordowo wysokim popytem - na poziomie ponad 330 tys. mkw.

Miasteczkoo Orange

Największy udział w popycie brutto w Europie Środkowej mają firmy zagraniczne, które przyciąga wysoko wykwalifikowana kadra, niższe koszty najmu, dobry standard budynków i stabilność gospodarcza. Region Europy Środkowej jest też atrakcyjny dla dużej liczby międzynarodowych firm zainteresowanych otwarciem centrów outsourcingowych, które coraz częściej świadczą zaawansowane usługi dla biznesu – wynika z raportu.

Deweloperzy korzystają z tego zainteresowania i planują kolejne inwestycje. Jeśli chodzi Warszawę eksperci szacują, że w dłuższej perspektywie najwięcej nowej powierzchni przybywać będzie na tzw. Bliskiej Woli, która jest atrakcyjną lokalizacją dla najemców szukających biur na obrzeżach Centralnego Obszaru Biznesu. W okolicach samego Ronda Daszyńskiego w najbliższych latach pojawi się ponad 100 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej - obliczyli eksperci.

Największym kompleksem biurowym w naszej części Europy, jaki oddany zostanie do końca 2013 r., będzie Miasteczko Orange, które dostarczy Warszawie 44 tys. mkw. nowej powierzchni. Natomiast największą nową transakcją najmu zawartą w regionie w pierwszej połowie 2013 r. było wynajęcie 13 tys. mkw. powierzchni w kompleksie biurowym Ochota Office Park w Warszawie przez podmiot z sektora publicznego. Największą renegocjację umowy najmu odnotowano w Pradze, gdzie Raiffeisen Bank wynajął ponownie 20 700 mkw. w City Tower.

W polskiej stolicy powierzchnia biurowa wynosiła pod koniec czerwca tego roku 4 mln mkw. W stolicy Węgier – ponad 3,164 mln mkw. Oba kraje mają znacznie bogatszą ofertę biurową niż Słowacja i Czechy. Zasoby w Pradze powinny osiągnąć poziom 3 mln mkw. dopiero w połowie 2014 r. Bratysława dysponuje natomiast obecnie 1,466 mln mkw. powierzchni biurowej. We wszystkich czterech miastach całkowite zasoby powierzchni biurowej wynoszą obecnie ponad 11,5 mln mkw.

W Warszawie w dalszym ciągu podpisuje się najwięcej umów przednajmu spośród wszystkich stolic Europy Środkowej (prawie 52 tys. mkw. w pierwszej połowie roku).

>>> Czytaj też: NBP: mamy więcej mieszkań, kosztem jakości

ikona lupy />
Media