Dziennik Gazeta Prawna

  • Trzy lata w jeden semestr, czyli McStudia w Polsce

Trzyletnie studia zaliczone w jeden semestr, piątki w indeksie kupowane za 250 zł i obrona pracy licencjackiej przez telefon – tak wygląda nauka w części prywatnych szkół wyższych. Czytaj więcej >>>

  • Nuklearny wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie
Reklama

Arabia Saudyjska nie zamierza się biernie przyglądać rozwojowi irańskiego programu jądrowego. Jeśli Iran będzie miał swoją bombę, Rijad sprowadzi głowice z Pakistanu, któremu od lat pomaga finansowo. Czytaj więcej >>>

  • Fed ograniczy wspomaganie gospodarki dopiero w 2014 r.

Dopiero wczoraj główne światowe indeksy odrobiły straty z czwartku. Tamtego dnia ceny akcji spadały z powodu… dobrych wyników amerykańskiej gospodarki. Czytaj więcej >>>

  • Bieda wystarczy, by odebrać dziecko

771 dzieci przebywa obecnie w pieczy zastępczej tylko i wyłącznie dlatego, że ich rodziny nie miały odpowiednio wysokich dochodów. To oficjalne dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

  • Na progu zimy zaiskrzyło w jamalskiej rurze

Od piątku sparaliżowany jest zarząd polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, do której należy polski odcinek tranzytowego gazociągu z Rosji do Niemiec – pisze Gazeta Wyborcza. W tej chwili w zarządzie EuRoPol Gazu zasiada dwóch menedżerów Gazpromu, którzy samodzielnie nie mogą podjąć praktycznie żadnej decyzji. W piątek rezygnację złożył prezes spółki Mirosław Dobrut i wiceprezes zarządu Zdzisław Jamka. Polskie PGNiG chciało wymienić członków zarządu, ale Gazprom zablokował ten ruch – przedstawiciele rosyjskiej spółki opuścili obrady i uniemożliwili wybór nowych menedżerów. Dziś ma się odbyć nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol Gazu.

  • Z polskim drobiem do Afryki

Unia stała się byt ciasna dla polskich producentów żywności. Teraz muszą szukać nowych rynków. Najbardziej perspektywiczne są Daleki Wschód i Afryka. Zdaniem Dariusza Winka, głównego ekonomisty BGŻ, dla polskich przedsiębiorców z branży spożywczej nadchodzą teraz gorsze czasy – trudniej będzie o pieniądze na inwestycje, bo już w unijnym budżecie na lata 2013-20 jest ich mniej dla tej branży, kończy się też polska przewaga nad zachodnimi krajami jeśli chodzi o dostęp do tańszych krajowych surowców. Polskie ceny coraz bardziej zbliżają się bowiem do cech zachodnich - np. ceny polskiej wołowiny i drobiu już stanowią ponad 80 proc. cen zachodnich, a polska wieprzowina – nawet 99,5 proc.

  • W 2015 r. będzie więcej telefonów komórkowych niż ludzi

Już za dwa lata na świecie będzie więcej aktywnych mobilnych urządzeń niż ludzi – prognozuje firma Ericsson w raporcie „Mobility Report”. W 2019 roku liczba tych urządzeń sięgnie 9,3 mld, wobec 6,6 mld obecnie), z czego 5,6 mld to smartfony. Oznacza to, że nawet w biedniejszych regionach komórki będą już codziennością, a w bogatszych krajach mieszkańcy będą zaś posługiwać się kilkoma urządzeniami mobilnymi jednocześnie. Zgodnie z prognozami zawartymi w raporcie, w 2019 roku każdy użytkownik samrtfonu będzie co miesiąc pobierał 2,2 GB (obecnie 0,6 GB), a 50 proc. danych będą stanowić pliki wideo.

Puls Biznesu

  • Prywatne samoloty mnożą się na polskim niebie

Prywatny samolot to w biznesie coraz częściej nie snobizm, lecz konieczność. W Polsce w trzy lata przybędzie ich co najmniej 100 - czytamy w "Pulsie Biznesu". >>> Czytaj więcej

  • PGNiG ma pomysł na gazowe obligo

Kontrolujący ponad 95 proc. polskiego rynku gazu gigant znalazł sposób na wypełnienie ciążącego na nim od 11 września obowiązku sprzedawania określonej ilości gazu poprzez giełdę. Utworzy nową spółkę, która zajmie się hurtowym handlem gazem, czyli tym, czym zajmuje się dziś Oddział Obrotu Hurtowego, funkcjonujący w ramach spółki-matki – PGNiG S.A. Spółka-matka będzie gaz na giełdzie sprzedawać, a zależna spółka obrotu hurtowego – kupować. A to oznacza zniesienie obecnej bariery dla wypełnienia obligo, czyli braku popytu.

  • Turystyka medyczna receptą na problemy lecznic

Zagraniczni pacjenci mogą być kołem ratunkowym dla wielu placówek medycznych, szczególnie tych, którym nie udało się zdobyć kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub jest on niewielki. Przedsiębiorcy medyczni już przygotowują się do „importu” zagranicznych chorych. Takie plany mają Cyberknife, Euromedic oraz Platinum Hospitals.

  • Coraz więcej mikroprzedsiębiorców

Tax Care wyliczył ostatnio, że jeśli jednoosobowych firm będzie przybywać w takim tempie jak we wrześniu, to za 7 miesięcy ich liczba przekroczy 3 mln. Firma szacuje, że w kraju działa obecnie blisko 2,3 mln „żywych” mikrofirm.

Rzeczpospolita

  • Spór o miliardy na wieś

W okresie 2014-2020 pieniędzy ze Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej będzie mniej o około 3 mld euro. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba tłumaczy, że Polska w czasie negocjacji postawiła przede wszystkim na pieniądze z polityki spójności, a dopiero potem na te płynące z polityki rolnej. Kalemba przypomina też, że sam Donald Tusk zapewnił, że brakujące pieniądze na rozwój obszarów wiejskich zostaną zagospodarowane z noweli puli pieniędzy na politykę regionalną. Tyle że teraz, kiedy resort rolnictwa stara się wyegzekwować te ustalenia, przekładając zapewniania polityczne na kształt nowych programów operacyjnych (regionalnych i krajowych) finansowanych z polityki spójności, to ani resort rozwoju regionalnego, ani przede wszystkim marszałkowie nie palą się zbytnio do wyłożenia ze swych programów brakującej kwoty na rozwój obszarów wiejskich.

  • Słaby rok dla branży kinowej

Mimo że operatorzy kin mieli nadzieję, iż ten rok będzie dla nich lepszy niż poprzedni – dziś optymizmem nie tryskają. To przede wszystkim efekt niewielkiej oferty filmowych hitów. Co więcej, nie zanosi się też, aby kolejny – 2014 – rok był lepszy niż ten mijający.

  • Bąbelki mają w Polsce wzięcie przez cały rok

- W tym roku wartość polskiego rynku wina może zwiększyć się o 4-5 proc. i przekroczy 2 mld zł – mówi „Rz” Robert Ogór, prezes grupy Ambra, lidera polskiego rynku wina. – Wzrost będzie mniejszy niż w ubiegłym roku, m. in. z ewzględu na gorsze wskaźniki makroekonomiczne. Ale wyhamowanie jest tylko chwilowe. Zdaniem szefa Ambry długoterminowo wydatki Polaków na wino powinny rosnąć o 5-10 proc. rocznie. Na popularności zyskują już nie tylko wina klasyczne, ale też musujące, których sprzedaż znajdowała się od kilku lat w stagnacji.

  • MSZ ma zastrzeżenia do zmian w OFE

Planowany zakaz inwestowania otwartych funduszy emerytalnych w zagraniczne obligacje wzbudza zastrzeżenia MSZ – dowiedziała się „Rz”. Resort kierowany przez Radosława Sikorskiego twierdzi, że taki zakaz może łamać unijne przepisy o swobodnym przepływie kapitału. To najpoważniejsze wątpliwości z dotychczas zgłoszonych w rządzie i przez instytucje publiczne, podważają bowiem istotę zmian w systemie emerytalnym. Dzisiaj zastrzeżenia MSZ mają zostać opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.