Porozumienie o charakterze strategicznym pozwoli uzyskać istotną skalę synergii pomiędzy bankiem, a operatorem telekomunikacyjnym o globalnym zasięgu, poinformował T-Mobile w komunikacie. Klienci zapoznają się z nowymi możliwościami w I połowie przyszłego roku, ale szczegóły oferty będą znane później.

Jak dowiedział się Forsal.pl, Alior Sync dołączy jeszcze w tym roku do projektu MyWallet w T-Mobile. Czytaj więcej na ten temat.

"Celem współpracy jest zaoferowanie obsługi bankowej klientom T-Mobile Polska oraz zapewnienie im oraz obecnym klientom Alior Sync, najnowocześniejszych rozwiązań technologii internetowej i mobilnej, bankowości transakcyjnej oraz produktów i usług, które łączyć będą unikalne korzyści wynikające ze współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej. Będzie to pierwszy w Europie, tak kompleksowy projekt współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej" - podano w komunikacie.

Na podstawie umowy, T-Mobile, działając jako pośrednik banku, będzie oferował wybrane produkty ( m.in.: rachunki bankowe, depozyty, kredyty, pożyczki i limity kredytowe oraz karty płatnicze) w swoich punktach sprzedaży, zapewniając także brand oraz marketing. Operator i bank będą świadczyli usługi dla osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich firm. Produkty i usługi będą dostępne w punktach sprzedaży T-Mobile, za pośrednictwem urządzeń mobilnych, serwisów internetowych, Contact Center oraz Wirtualnego Oddziału.

Reklama

Alior podał, że "celem współpracy jest: pozyskanie do obsługi istotnej części z 16 mln klientów T-Mobile Polska, zapewnienie tym klientom oraz obecnym posiadaczom kont osobistych Alior Sync najnowocześniejszych na świecie rozwiązań technologii internetowej i mobilnej oraz bankowości transakcyjnej, zaoferowanie klientom produktów i usług, które łączyć będą unikalne korzyści wynikające ze współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej".

Współpraca pomiędzy firmami będzie prowadzona pod marką związaną z T-Mobile.

Wynagrodzenie T-Mobile z tytułu świadczenia usług pośrednictwa finansowego składać się będzie z trzech składników: jednorazowego za każdego nowego klienta, który spełni kryteria wskazane w umowie, miesięcznego w wysokości zależnej od liczby klientów spełniających kryteria wskazane w uumowie, oraz elementu odpowiadającego wartości brutto 35% kalkulacyjnego zysku Oddziału Banku przed opodatkowaniem, podano także.

"Jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku klienci zapoznają się z nowymi możliwościami jakie udostępnimy im dzięki podpisanej umowie. Szczegóły jednak zaprezentujemy, gdy nasza propozycja będzie gotowa do komercyjnego wdrożenia" - powiedział prezes T-Mobile Polska Miroslav Rakowski, cytowany w komunikacie.

Współpraca z T-Mobile dla Alior Banku oznacza m.in. znaczne rozszerzenie sieci sprzedaży, dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii mobilnych, co w istotny sposób zapewni znaczącą dynamikę akwizycji klientów oraz wzrost rentowności.

"W ciągu najbliższych 5 lat usługi bankowe zmienią się całkowicie za sprawą mobilnej rewolucji. Odpowiedź na to wyzwanie stanowią alianse pomiędzy bankami i firmami telekomunikacyjnymi, to one będą tworzyć przyszłą bankowość" - powiedział prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj.

W jego ocenie, wspólne przedsięwzięcie Alior Banku T-Mobile umożliwi wprowadzenie na rynek rozwiązań, produktów i usług, których nie jest w stanie samodzielnie zaoferować żaden inny bank działający w Polsce.

W celu realizacji projektu Alior Bank utworzy jednostkę w swojej strukturze organizacyjnej, która będzie mogła w kompleksowy sposób prowadzić operacje oraz wdrażać szereg nowoczesnych funkcjonalności i produktów powstałych na bazie rozwiązań zastosowanych w wirtualnym banku nowej generacji Alior Sync.

"W okresie do dnia 30 czerwca 2038 r. wskazanemu przez T-Mobile podmiotowi, jak również T-Mobile będzie przysługiwała na podstawie i na warunkach określonych w umowie, w szczególności pod warunkiem uzyskania stosownej zgody KNF, opcja nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa banku obejmującej Oddział Banku (ZCP). Opcja ta będzie mogła zostać zrealizowana w oparciu o przyjęcie złożonej przez bank nieodwołalnej oferty sprzedaży ZCP" - podano także w komunikacie.

Ze względu na ochronę interesów T-Mobile, umowa zapewnia spółce możliwość wskazania innego banku, który w przyszłości może nabyć od Alior Banku zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Usługi sieci T-Mobile i Heyah dostępne są na blisko 100% powierzchni Polski. Pierwszym współzałożycielem, a obecnie jedynym właścicielem T-Mobile Polska jest globalny koncern telekomunikacyjny Grupa Deutsche Telekom (DT), do której należą m.in. T-Mobile i T-Systems. DT prowadzi działalność w 50 krajach na świecie i obsługuje ponad 180 mln klientów. W Polsce liczba klientów T-Mobile przekroczyła 15,6 mln na koniec września 2013 r.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008, a po 22 miesiącach działalności, we wrześniu 2010 roku osiągnął próg rentowności operacyjnej. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Na koniec września 2013 bank miał 1,928 mln klientów, a sieć oddziałów obejmowała 804 placówki.