"Ministerstwo Finansów informuje, że w dniu dzisiejszym wyceniono 10-letnie obligacje benchmarkowe nominowane w dolarach amerykańskich, o terminie zapadalności 22 stycznia 2024 r. Wartość nominalna transakcji wyniosła 2 mld USD" - czytamy w komunikacie.

Obligacje wyceniono na 125 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności w dniu 15 listopada 2023 r. co odpowiada rentowności 4,099 proc. Kupon ustalono na 4,0 proc., podano także.

"Przeprowadziliśmy sprzedaż obligacji na rynku amerykańskim wykorzystując dobrą sytuację rynkową i spadek rentowności obligacji amerykańskich. Dzięki temu uzyskaliśmy niższą rentowność i najniższy spread w stosunku do obligacji rządu amerykańskiego od czasu upadku banku Lehman Brothers" - skomentował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk, cytowany w komunikacie.

Kierownikami konsorcjum emitującego obligacje są banki: Barclays, Citigroup oraz Goldman Sachs International.

Reklama

Na początku tego roku Ministerstwo Finansów sprzedało 10-letnie benchmarkowe euroobligacje o wartości nominalnej 2,0 mld euro przy rentowności 3,032 proc. wobec popytu wynoszącego 4,1 mld euro.

>>> Czytaj też: Świetna aukcja polskich obligacji. Rząd się spieszy, bo hossa niedługo wyparuje