W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 9,7 proc. Analitycy oczekiwali większego wzrostu.

Dwunastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu na 8,1-13,5 proc. przy średniej w wysokości 10,46 proc. wzrostu (wobec wzrostu o 2,9 proc. r/r w listopadzie).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2012 r. i o 0,4 proc. niższym w porównaniu z listopadem 2013 r."- głosi komunikat.

W okresie styczeń-grudzień 2013 r. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 2,2 proc. r/r.

Reklama

Wzrost produkcji odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym), m.in. w produkcji wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych – o 22,5 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,9 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 14,9 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 14,1 proc. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym wystąpił jedynie w 4 działach: w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 9,8 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,7 proc., metali – o 3,5 proc. oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 0,4 proc.

>>> Tymczasem europejska machina przemysłowa się rozpędza. Listopadowy wzrost produkcji przemysłowej w eurolandzie pozytywnie zaskoczył analityków. Przemysł rozwija się najszybciej od sierpnia 2011 roku.

Nieco gorsza była koniunktura w przedsiębiorstwach budowlanych, która zwiększyła się w grudniu o 5,8 proc. w ujęciu rocznym, podał GUS. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 21,5 proc.

Te dane również były gorsze od oczekiwań - według ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews produkcja budowlana w ostatnim miesiącu odnotowała wzrost o ok. 14,29 proc. (prognozy od +1,2 proc. do +19,9 proc.) wobec spadku o 2,9 proc. r/r w listopadzie.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa okazała się o 0,4 proc. wyższa niż w grudniu 2012 r. i o 4,1 proc. niższa w porównaniu z listopadem 2013 r.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w grudniu o 0,9 proc. w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się. Oznacza to, że deflacja była nieco niższa od konsensusu.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISBnews spodziewali się, że deflacja producentów w ostatnim miesiącu wyniosła 0,8-1,2 proc., przy średniej na poziomie 1,04 proc. (wobec -1,5 proc. w listopadzie).

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w całym 2013 r. spadły o 1,8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

>>> Wczoraj GUS podał dane o wynagrodzeniach. Średnie wynagrodzenia rosły w grudniu wolniej niż miesiąc wcześniej, a poziom zatrudnienia praktycznie stanął w miejscu. Zobacz najnowsze dane statystyczne.

ikona lupy />
Produkcja budowlano-montażowa lata 2010-2013 - GUS / Media