W przyszłym tygodniu (26 marca) zostanie wmurowany kamień węgielny pod terminal naftowy na terenie Portu Północnego w Gdańsku. Ma on służyć do magazynowania i przeładunku ropy naftowej oraz paliw płynnych.

Z zapowiedzi Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowy Przyjaźń wynika, że pierwszy etap ma się zakończyć w 2015 roku - powstanie wtedy 6 zbiorników na ropę naftową z dachami pływającymi o pojemności 62 500 metrów sześciennych każdy (czyli razem 375 tys. m3) oraz infrastruktura potrzebna do ich obsługi.

Drugi etap ma się zakończyć w 2018 roku - zakłada się, że w tym czasie powstanie 14 zbiorników o łącznej powierzchni 322 tysięcy metrów sześciennych. Mają one służyć do magazynowania między innymi produktów ropopochodnych, chemikaliów i paliwa lotniczego.

-To bardzo ważna decyzja nie tylko dla tego przedsięwzięcia ale także przyszłości logistyki ropy naftowej i produktów ropopochodnych w naszym kraju. To także dobry prognostyk, że ten pierwszy hub morski w Polsce, w dodatku złożony i zaawansowany technologicznie, będzie zrealizowany zgodnie z harmonogramem" – powiedział Marcin Moskalewicz, prezes PERN.

Reklama

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński mówił niedawno, że będzie to pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z 16-stu realizowanych na świecie.
Szacuje się, że jej koszt wyniesie około 820 milionów złotych.

>>> Shell wycofał się z pozyskiwania gazu na Ukrainie. Czytaj dalej o planach giganta naftowego