Obaj przywódcy po spotkaniu w Pałacu Elizejskim podkreślali, że ten projekt przyniesie Unii Europejskiej korzyści.

Politycy zamierzają do przekonać do idei unii energetycznej innych członków UE podczas czerwcowego szczytu. Czytaj więcej o polskim pomyśle.

Polski rząd przekonuje, że w aspekcie napiętej sytuacji wokół Ukrainy, istnieje potrzeba utworzenia unijnej agencji zaopatrującej państwa europejskie w gaz. Chodzi o konieczność złamania rosyjskiego monopolu energetycznego.

Mówiąc o Ukrainie prezydent Hollande stwierdził, że Polska i Francja mają dwa cele. Pierwszy z nich to wybory prezydenckie w tym kraju przewidziane na 25 maja. Szef państwa francuskiego położył nacisk na konieczność całkowitego przestrzegania zobowiązań wynikających z porozumienia w Genewie. Kto tego nie będzie się trzymał, musi być przygotowany na sankcje wprowadzane zgodnie z unijnymi ustaleniami - dodał Hollande.

Reklama

Według niego, powinno się stworzyć takie warunki, by Ukraina miała konstytucję gwarantującą poszanowanie praw mniejszości, i umożliwić decentralizację. Polska i Francja zdecydowanie potępiają stosowanie nacisków przy użyciu wojska, podsycanie niepokojów, które mogą doprowadzić do wybuchu konfliktu niebezpiecznego dla całej Europy.

Polecamy wywiad z Jerzym Buzkiem: Europa musi jak najszybciej obniżyć ceny energii