statystyki

Emerytury Polaków: Rząd oficjalnie potwierdza - będziemy pracować do śmierci

7 maja 2014, 06:36 | Aktualizacja: 09.05.2014, 21:14
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Długość życia a wiek emerytalny

Długość życia a wiek emerytalnyźródło: DGP

Emerytury, na które możemy liczyć w przyszłości, będą tak niskie, że właściwie nie będzie nam się opłacało na nie przechodzić.

reklama

reklama

Tym samym zdecydowana większość dzisiejszych 30-, 40- i 50-latków będzie starała się pracować jak najdłużej. Stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do ostatniej pensji, będzie bowiem radykalnie malała. Dzisiaj wynosi ok. 60 proc., za 30 lat będzie sięgać jedynie 40 proc. Oznacza to, że osoba przechodząca na emeryturę w 2014 r. i zarabiająca ostatnio średnią krajową 3,7 tys. zł dostanie świadczenie w wysokości nieco ponad 2 tys. zł emerytury. Emerytura za 30 lat będzie tymczasem odpowiednikiem dzisiejszych 1,4 tys. zł. To o jedną trzecią mniej.

Bardzo niskie emerytury w przyszłości mają zdaniem rządu zachęcać Polaków do dłuższej pracy. W efekcie świadczenie, jakie otrzymamy, pracując do starości, ma szansę nie być głodowe. Rząd liczy na naszą nieustającą aktywność. Takie stwierdzenia znalazły się w oficjalnym rządowym „Wieloletnim planie finansów państwa na lata 2014–2017”. „Spadek stopy zastąpienia będzie motywować starsze pokolenia do późniejszego przechodzenia na emeryturę” – zapisano w dokumencie przygotowanym przez resort finansów.

Dzięki temu Polska ma słabiej odczuwać niekorzystne tendencje demograficzne – coraz mniej osób wchodzących na rynek pracy przy rosnącej liczbie emerytów.

Czas niskich emerytur zaczyna się zresztą już teraz. Jak wykazują zestawienia resortu pracy, w lutym nowo przyznana emerytura według starych zasad (obowiązujących przed 1999 r. dla wybranych osób, które mogą uzyskać jeszcze takie świadczenie, np. dla górników) wyniosła 3120 zł. Świadczenie na mocy reguł obowiązujących po 1999 r., kiedy wprowadzono system zdefiniowanej składki i OFE, sięga jedynie 1970 zł. Różnica – 1150 zł.

System wprowadzony w 1999 r. z założenia będzie wypłacał niższe świadczenia niż poprzedni, bo dopasowuje do możliwości finansowych państwa wysokość wypłacanych emerytur, które przy rosnącej liczbie emerytów będą coraz słabsze. Poprzedni zawyżał wypłaty, opierając się na kryterium przepracowanych lat i skomplikowanych przelicznikach.

Przeciętna emerytura i renta jest wyższa od tej z 2000 r. o 129 proc. W tym czasie średnie wynagrodzenie wzrosło o 104,5 proc. Czytaj więcej na ten temat tutaj.

Świadczenia kwotowe zapisane w konstytucji lub podwyżka najniższych emerytur to najnowsze pomysły na uszczęśliwienie Polaków. W dwuletnim wyborczym maratonie coraz większą rolę odgrywają populistyczne gesty pod adresem najstarszych wyborców. Oto emerytalne pomysły partii politycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama

reklama

  • gość(2014-05-07 06:05) Odpowiedz 00

    "Bardzo niskie emerytury w przyszłości mają zdaniem rządu zachęcać Polaków do dłuższej pracy." Skur***ny!

  • krool(2014-05-07 13:10) Odpowiedz 00

    Jako członek "Towarzystwa Pustaków", uprzejmie pana informuję, że poza Szwajcarią, Szwecją, Portugalią, Islandią i Hiszpanią ( choć ta przeżyła straszliwą wojnę domową w latach 30-tych XX w.) pozostałe kraje poznały, co to II Wojna Światowa i wiele z nich doznało znacznie większe straty w ludziach i potencjale gospodarczym, niż przytaczana przez pana Słowacja, czy Litwa. Wiele z nich dotknęła też I Wojna Światowa, w o wiele większym stopniu niż Polaków. Tak przynajmniej uczy historia powszechna. No chyba, że pan opiera swoją wiedzę na innych źródłach, jak to bywa z Jaśnie Oświeconymi . Kłopot też jest z tymi rządami. Bowiem po I Wojnie Światowej, a szczególnie po II w bardzo wielu krajach tzw. zachodu rządzili socjaldemokraci, socjaliści i to czasem w koalicji z komunistami. No taka brzydka przypadłość kiedyś bywała.
    Zatem Członku podaj jaki kraj europejski oprócz Niemiec które de facto się wzbogaciły na wojnie stracił 6 mln ludzi i miał miasta zrównane z ziemią ?? moze Holandia ? Francja czy Belgia ? nie badź śmieszny, ter kraje zniszczenia wojenne prawie nie dotyczyły. Poza tym kraje zachodnie nie miały 50 lat komunizmu.. Dla mnie jak ktoś porównuje emerytury w Europie zach. i Polsce to jest Pustakiem z zerową wiedzą. Tyle w temacie.

  • m(2014-05-15 00:06) Odpowiedz 00

    SDC nie spisz durnot, bo łatwo się wprowadzało emerytury w latach powojennych, gdy dużo starszych obywateli (przyszłych emerytów) poległo, a pracowników z pokolenia wyżowego było sporo więcej. Teraz jest na odwrót głównie dzięki komuchom i ich materialistycznej doktrynie. Tak więc egoistyczna postawa życiowa (mało dzieci) już wtedy się wypracowała. I byłoby OK gdyby ludzie zdawaliby sobie sprawę z tego, że system emerytalny wymaga reformy, ale tego i u nas i na zachodzie nie ma. Każdy chciałby mniej łożyć na swoje zabezpieczenie socjalne (w tym dzieci) ale dostawać więcej z systemu. Nic tylko brawa takiej logice. chupacabra - trafiłeś w sendo. Też tak myśle - niestety.

  • kania(2014-05-16 05:32) Odpowiedz 00

    przecież to było do przewidzenia jak się zaczął ten cały cyrk z ofe. nic tylko płacić sobie na boku coś prywatnie bo już widzę jak takie dziadki pracują. mnie zainteresował ten artykuł:poradnikinwestowania.pl/growing-markets-z-szansa-na-wysokie-zyski/ coś długoterminowego to pomysł dla mnie.

  • Wimmer(2014-05-07 10:52) Odpowiedz 00

    Wimmer ty kasztanie. Celowo użyto takiego porównania żeby unaocznic takim matematykom jak ty ile relatywnie ich emerytura bedzie wynosiła w przyszłości. Celowo nie uwzględnia się hipotetycznej inflacji i hipotetycznego wrostu swiadczeń bo one po prostu mogą się znosić. Tak czy inaczej emerytury o ile bedą to bedą głodowe. Może będzie równe swiadczenie socjalne? Nie warto na nic liczyć. Mam 30 kilka lat i celowo założyłem działalność aby samemu sobie inwestować ZUSy a nie oddawać ich państwu. Lepiej kupić nieruchomość czy jakieś akcje.
    Gratuluję profetycznej zdolności oszacowania, jaki będzie skutek wzrostu płac i cen. Twierdzenie, że przez 30 lat będzie stagnacja, to imponujący wręcz defetyzm.

  • emeryci dzisiejsi (2014-05-07 11:40) Odpowiedz 00

    emeryci dostają dziś za dużo !!!! jeszcze 30 lat temu dostawali 50% minimalnej pensji !!! powinni się już dziś podzielić niesprawnym systemem na następne 50 lat, a nie że ci za 30 lat będą dopiero płacić za nich !!! Tę kasę można zaoszczędzić lub dać ulgę dzisiejszym pracownikom i rozwijać kraj szybciej dzięki mniejszemu ZUS lub nie zadłużać państwa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • slaweeek(2014-05-07 11:55) Odpowiedz 00

    emeryci dostają dziś za dużo !!!! jeszcze 30 lat temu dostawali 50% minimalnej pensji !!! powinni się już dziś podzielić niesprawnym systemem na następne 50 lat, a nie że ci za 30 lat będą dopiero płacić za nich !!! Tę kasę można zaoszczędzić lub dać ulgę dzisiejszym pracownikom i rozwijać kraj szybciej dzięki mniejszemu ZUS lub nie zadłużać państwa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    tiaa .... a agenci tomki i inne wynalazki nadal będą przechodzić na emeryturę w wieku 30 kilku lat pobierając miesięcznie wielokrotność emerytury normalnego obywatela. niech wreszcie przestaną głupoty wciskać ludziom. już teraz gdyby zlikwidowali wszystkie grupy uprzywilejowane i rozdzielili te środki wszystkim emerytom "po równo" ... to emerytury wynosiły by po kilka tysięcy złotych na głowę. a tak, cała polska będzie tyrać do śmierci na 35 - letnich emerytalnych nierobów.

  • JJ(2014-05-07 12:33) Odpowiedz 00

    Dziekuje ci Tusk, jakos inni emeryci z innych krajow wyleguja sie na plazach i podrozuja po calym swiecie a my nie bedziemy mieli na chleb a jak widac da sie stworzyc system zebysmy w przyszlosci mieli tak jak oni ale po co niech ludzie pracuja na umowy zlecenia za minimalna albo mniej a jak przepracuja cale zycie klepac biede nie beda mieli emerytur!!! Co to za kraj????
    Gwarantuje ci, ze za te kilkadziesiat lat jedynie nieliczni Niemcy beda sie wylegiwac na plazach. Reszta starzejacej sie Europy bedzie w tym czasie pracowac. Z demografia nikt nie wygra.

  • Andrzej(2014-05-07 13:24) Odpowiedz 00

    Skasować ZUS. Syndyk niech rozda kasę. I niech każdy zarabia średnia krajową. Posłowie i urzędasy niech pracuja jako wolontariusze - a wtedy moga jeździć za darmoszkę śmierdząca i zdezelowana komunikacją miejską. To co idzie na ZUS niech idzie do pracownika. Amen

    Zatem Członku podaj jaki kraj europejski oprócz Niemiec które de facto się wzbogaciły na wojnie stracił 6 mln ludzi i miał miasta zrównane z ziemią ?? moze Holandia ? Francja czy Belgia ? nie badź śmieszny, ter kraje zniszczenia wojenne prawie nie dotyczyły. Poza tym kraje zachodnie nie miały 50 lat komunizmu.. Dla mnie jak ktoś porównuje emerytury w Europie zach. i Polsce to jest Pustakiem z zerową wiedzą. Tyle w temacie.

  • edw@(2014-05-07 09:58) Odpowiedz 00

    Dobrze, że to nie grozi mundurowym pasożytom. Oni mają zagwarantowaną emeryturę jako procent ostatniego wynagrodzenia, mimo że nie płacą żadnych składek emerytalnych.

  • guru(2014-05-07 13:36) Odpowiedz 00

    Skasować ZUS. Syndyk niech rozda kasę. I niech każdy zarabia średnia krajową. Posłowie i urzędasy niech pracuja jako wolontariusze - a wtedy moga jeździć za darmoszkę śmierdząca i zdezelowana komunikacją miejską. To co idzie na ZUS niech idzie do pracownika. Amen
    Pod warunkiem że do tego pracownika naprawdę pójdzie. Jak wiadomo, ze względu na wciąż jeszcze wysokie bezrobocie, panuje w Polsce tzw. rynek pracodawcy. Jaką motywację będą mieli przedsiębiorcy by dzielić się zaoszczędzoną na składkach kasą ze swoimi pracownikami? Wszak na jedno miejsce jest dziesięciu chętnych... Obniżenie pozapłacowych kosztów pracy powinno iść w parze ze wzrostem płacy minimalnej lub, co lepsze, ustanowieniem minimalnej stawki godzinowej, odzwierciedlającej realne koszty życia, likwidacją umów śmieciowych, itd. by pracownicy naprawdę odczuli poprawę. W przeciwnym razie kapitaliści wzbogacą się jeszcze bardziej a szary pracownik nadal będzie dymany bez mydła...

  • Patriota(2014-05-07 13:43) Odpowiedz 00

    Jak Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke mówi,żeby spłacić ludzi którzy mają już jakiekolwiek świadczenia emerytalne,resztę oddać obniżając podatki,bo zus i tak niedługo przestanie być wypłacalny to się z nich śmieją i robią z nich wariatów.Jak z każdego kto chce ten chory system rozpieprzyć i mówi prawdę.Jedyni politycy którzy nie ściemniają i chcą coś zrobić.25 maja Kongres Nowej Prawicy!!!https://www.facebook.com/janusz.korwin.mikke

  • chupacabra(2014-05-07 16:05) Odpowiedz 00

    Polacy sami sobie zgotowali ten los chodząc do wyborów i wybierając za każdym razem najgorsze zło. Za głupotę trzeba płacić. Artykuł oczywiście kłamie i powtarza rządową propagande. Prawda jest brutalna - ludzie, którzy wykonują prace fizyczne, ludzie chorowici... nie mają co liczyć na to, że ktoś przy wysokim bezrobociu będzie ich trzymał na etacie kiedy będą mieli 55-60 lat. Oznacza to powolną eutanazję. Życie w wielkim stresie bez pieniędzy za które można normalnie najeść się, ogrzać, wyleczyć... Trzeba liczyć się z tym, że krajem będą w międzyczasie wstrząsały rewolucje w wyniku których nastąpi dalsza degradacja. Optymistyczny scenariusz to znaczne wyludnienie w wyniku emigracji.

  • SDC(2014-05-07 19:21) Odpowiedz 00

    Gwarantuje ci, ze za te kilkadziesiat lat jedynie nieliczni Niemcy beda sie wylegiwac na plazach. Reszta starzejacej sie Europy bedzie w tym czasie pracowac. Z demografia nikt nie wygra.
    Niestety biorąc pod uwagę to wszystko to można stwierdzić że owe 50 lat realnego socjalizmu było o niebo lepsze niż obecne 24 lata kapitalizmu patrząc w perspektywie kolejnych 26 lat.

  • Grandwas(2014-05-08 05:41) Odpowiedz 00

    Nie strugaj głupszego. Ci się Niemcy wzbogaciły de facto na II Wojnie Światowej!! PKB w 1938 r.-342351 mln dolarów, w 1950 r.-265354 mln dolarów. 7,3 mln zabitych obywateli, utrata 1/3 powierzchni, zniszczone, bombardowane miasta przez 6 lat, zdemontowane i wywiezione fabryki ( głównie do ZSRR), wywiezione technologie i specjaliści. Głód w pierwszych latach powojnia.

    Zatem Członku podaj jaki kraj europejski oprócz Niemiec które de facto się wzbogaciły na wojnie stracił 6 mln ludzi i miał miasta zrównane z ziemią ?? moze Holandia ? Francja czy Belgia ? nie badź śmieszny, ter kraje zniszczenia wojenne prawie nie dotyczyły. Poza tym kraje zachodnie nie miały 50 lat komunizmu.. Dla mnie jak ktoś porównuje emerytury w Europie zach. i Polsce to jest Pustakiem z zerową wiedzą. Tyle w temacie.

  • Gość(2014-05-17 18:49) Odpowiedz 00

    przecież to było do przewidzenia jak się zaczął ten cały cyrk z ofe. nic tylko płacić sobie na boku coś prywatnie bo już widzę jak takie dziadki pracują. mnie zainteresował ten artykuł:poradnikinwestowania.pl/growing-markets-z-szansa-na-wysokie-zyski/ coś długoterminowego to pomysł dla mnie.
    Odradzam, to żałosna rekalma opena getina, zero wartości merytorycznej.

  • Krzysztof(2014-05-07 10:18) Odpowiedz 00

    No proszę jak ładnie. Jeszcze tylko się drut kolczasty i budki strażnicze na granicy zrobi i można dalej bawić się w politykę dojenia ludu. Nie lepiej było pajaca Korwina posłuchać 25 lat temu?

  • Gość(2014-05-07 08:13) Odpowiedz 00

    Nie wiem właściwie, jak skomentować idiotyzm wysmażony przez p. Osieckiego. Autor zapomniał, że 40% za 30 lat będzie znacznie wyższe niż 60% obecnie. Bo będzie liczone od znacznie wyższych zarobków. I nie będzie to na pewno odpowiednik 1400 zł. Tytuł "rząd potwierdza..." to propagandowy bzdet wtapiający się w agitkę Dudy i innych macherów od związków zawodowych, a także ignorantów z PiS. Ręce opadają, jak się czyta takie nonsensy. Do tej pory chwaliłem Forsal.pl za obszerną i zazwyczaj rzetelną publicystykę, ale chyba będę musiał przestać chwalić. Ten tekst to skandaliczny gniot, p. Grzegorzu, który trzeba by od razu wywalić do kosza.
    Wimmer ty kasztanie. Celowo użyto takiego porównania żeby unaocznic takim matematykom jak ty ile relatywnie ich emerytura bedzie wynosiła w przyszłości. Celowo nie uwzględnia się hipotetycznej inflacji i hipotetycznego wrostu swiadczeń bo one po prostu mogą się znosić. Tak czy inaczej emerytury o ile bedą to bedą głodowe. Może będzie równe swiadczenie socjalne? Nie warto na nic liczyć. Mam 30 kilka lat i celowo założyłem działalność aby samemu sobie inwestować ZUSy a nie oddawać ich państwu. Lepiej kupić nieruchomość czy jakieś akcje.

  • trzydziestolatek(2014-05-07 05:16) Odpowiedz 00

    Dziekuje ci Tusk, jakos inni emeryci z innych krajow wyleguja sie na plazach i podrozuja po calym swiecie a my nie bedziemy mieli na chleb a jak widac da sie stworzyc system zebysmy w przyszlosci mieli tak jak oni ale po co niech ludzie pracuja na umowy zlecenia za minimalna albo mniej a jak przepracuja cale zycie klepac biede nie beda mieli emerytur!!! Co to za kraj????

  • tygrys_myszowaty(2014-05-07 06:20) Odpowiedz 00

    Ale ubaw. Sądząc po postach forumowicze się bulgocą, że emerytury będą niskie. Tak jak by było czym. A prawda jest taka, że jak sytem się rypnie to nie będzie żadnych emerytur, a to co nam przedstawiają to zwyczajne liczenie gruszek na wierzbie. Jedyne co się ewentualnie ostanie to minimalny zasiłek socjalny w równej dla wszystkich kwocie - bez żadnej zależności od przepracowanych lat i odprowadzonych składek. I co naśmieszniejsze - stanie się tak niezależnie od tego, czy będzie panował nam Tusk, Kaczyński, Miler czy nawet sam Korwin Mikke.