"Poprawa sytuacji gospodarczej (wzrost PKB w przyszłym roku powyżej 4 proc. r/r) powinna prowadzić do wzrostu ROE i szybkiego spadku P/E w kolejnym roku. Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do rynku akcji" - czytamy w raporcie miesięcznym.

Analitycy zwracają też uwagę, że polski rynek w dalszym ciągu znajduje się pod wpływem "złego sentymentu" związanego z reformą OFE (dane na koniec maja wskazują, że na razie jedynie 1% członków funduszy zadeklarowała chęć pozostawienia przyszłych składek w OFE). Tłumaczą, że część inwestorów
- szczególnie zagranicznych - wstrzymuje się z zakupami w oczekiwaniu na podaż akcji ze strony OFE.


"Podtrzymujemy naszą opinię, że nawet w scenariuszu pozostania jedynie 5% członków w OFE, ze strony funduszy nie będzie znaczącej, agresywnej podaży akcji wynikającej z konieczności spłaty ZUS w najbliższych dwóch latach (dywidendy ze spółek i 'poduszka' płynnościowa w postaci depozytów i płynnych akcji spółek zagranicznych). Dotyczy to przede wszystkim spółek wypłacających wysokie DY, w których OFE posiadają wysoki udział w kapitale (rynek oczekiwał, że właśnie tu będzie największa podaż akcji)" - czytamy dalej.

Analitycy podwyższyli rekomendację dla akcji Agory do "trzymaj" z "redukuj" oraz obniżyli: dla Astarty - do "trzymaj" z "kupuj", dla Cyfrowego Polsatu - do "akumuluj" z "kupuj", dla GTC - do "akumuluj" z "kupuj", dla Handlowego - do "redukuj" z "trzymaj" oraz dla Kernal - do "akumuluj" z "kupuj".

Reklama