Sytuacja polskiego przemysłu nieznacznie się pogorszyła na początku drugiego półrocza. Wskaźnik PMI przygotowany przez Markit spadł w lipcu do 49,4 punktu z 50,3 punktu w czerwcu - podał HSBC w komunikacie. Odczyt poniżej 50 punktów, świadczący o pogorszeniu warunków w sektorze przemysłowym odnotowano po raz pierwszy od roku.

W lipcu odnotowano przede wszystkim spadek nowych zamówień, szczególnie eksportowych. Tempo ich spadku było najszybsze od października 2012 roku. W lipcu wolniej rosła także produkcja sektora przemysłowego, zbliżając się do stagnacji.

>>> Czytaj też: BIEC: Widać dalszą sezonową poprawę na rynku pracy, będzie coraz lepiej

Nieznacznie wzrosły koszty produkcji, a jednocześnie dwudziesty miesiąc z rzędu spadały ceny wyrobów gotowych.
Pozytywną informacją jest natomiast dalszy wzrost zatrudnienia.

Reklama

Tempo tworzenia nowych miejsc pracy było najwyższe od trzech miesięcy, jednak - jak wskazuje Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej - dalsze osłabienie aktywności może negatywnie wpłynąć na poziom zatrudnienia w nadchodzących miesiącach.

>>> Czytaj też: Jak zardzewiała fabryka największej gospodarki świata, czyli historia amerykańskiego Rust Belt

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI sektora przemysłowego strefy euro wyniósł 51,8 pkt w lipcu wobec 51,8 pkt przed miesiącem, poinformowała w komunikacie firma Markit. Konsensus rynkowy wynosił 51,9 pkt - tyle samo, co wstępny szacunek Markit.

PMI niemieckiego sektora przemysłowego wzrósł do 52,4 pkt w lipcu z 52,0 pkt przed miesiącem. Analitycy spodziewali się, e wyniesie 52,9 pkt - tyle samo, co wstępny szacunek Markit.