Najprawdopodobniej było to związane z neutralnym wydźwiękiem publikowanych tego dnia danych. Zarówno polski jak i chiński PMI okazały się zgodne z oczekiwaniami przez co nie pojawiły się bodźce, które mogłyby albo wzmocnić obserwowane w ostatnich dniach kierunki zmian kursów, albo zacząć je korygować.

W tym tygodniu kluczowe dla rynku EUR/USD i EUR/PLN będą posiedzenie EBC i RPP. Po zapowiedziach M. Draghiego w Jackson Hole odnośnie dalszego luzowania polityki monetarnej za pomocą ekspansji ilościowej rynki finansowe będą wypatrywać dalszych szczegółów tej zapowiedzi.

Wobec narastających oczekiwań na obniżki stóp procentowych decyzja o stopach będzie uważnie obserwowana przez krajowy rynek walutowy. Ewentualny brak zmian stóp mógłby w perspektywie kilku dni umocnić PLN niemniej jednak i tak w dłuższym terminie polski złoty zapewne powróciłby do trendu deprecjacji, który opiera się na silniejszych fundamentach niż tylko same oczekiwania na obniżki stóp w Polsce. Zaliczają się do nich m.in. spodziewane szybsze podwyżki stóp w USA, spowolnienie gospodarcze w Chinach i na innych rynkach wschodzących związane ze zmniejszonym popytem importowym w USA i strefie euro oraz dodatkowo napięcia geopolityczne na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, które zachęcają bardziej do szukania bezpiecznych przystani niż do inwestycji o wyższej stopie zwrotu, ale też o większym ryzyku.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama