Poinformował o tym prezes Zbigniew Stopa. Według niego resort nieprawidłowo interpretuje przepisy.

Spółka uzasadnia swój wniosek interesem publicznym, nieprawidłowym stosowaniem przez organ koncesyjny przepisów prawa geologicznego i górniczego dotyczących koncesji oraz faktem, że prowadzenie prac rozpoznawczych na terenie rozpoznanym w stopniu wystarczającym do rozpoczęcia wydobycia jest bezprzedmiotowe i opóźnia możliwe już rozpoczęcie wydobycia na tym terenie, co jest działaniem wbrew ekonomicznym interesom Skarbu Państwa.

- Mamy nadzieję, że Ministerstwo Środowiska ponownie przeanalizuje nasz wniosek i weźmie pod uwagę argumenty prawne, które przemawiają na korzyść Bogdanki, oraz szeroko rozumiane dobro publiczne. W naszym przekonaniu przedłużenie żywotności Bogdanki, przedsiębiorstwa zaliczanego do firm o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki oraz dostarczającego ponad 25 proc. węgla do polskich elektrowni, jak najbardziej można sklasyfikować jako ów interes publiczny - powiedział Stopa cytowany w komunikacie.

Prezes dodał, że położenie złóż, o które stara się LW Bogdanka czyli bezpośrednio przy eksploatowanych obecnie terenach oznacza możliwość rozpoczęcia wydobycia węgla z nowego obszaru bardzo szybko i w efektywny sposób.

Reklama

- Także to oznacza korzyści z punktu widzenia interesu publicznego – dla państwa, jako właściciela złóż, najwięcej korzyści przynosi wydobycie prowadzone w sposób racjonalny, zapewniający optymalne wykorzystanie kopalin, z poszanowaniem środowiska - zaznaczył Stopa.

Prezes podkreśla, że przyznanie Bogdance koncesji wydobywczej na obszarze K-6-7, o którą starania rozpoczęto już w 2010 roku, zgodnie z wiedzą górniczą LW Bogdanka oraz istniejącymi analizami specjalistów, w żaden sposób nie uniemożliwi budowy innej kopalni w regionie.

- Obszar K-6-7 obejmuje bowiem ok. 41 km2 obszarów przylegających do naszych złóż, podczas gdy Zagłębie Lubelskie to ponad 9000 km kwadratowych, na których pierwotnie planowane było powstanie aż 7 kopalń - podsumował Stopa.

Na poczatku sierpnia prezes Stopa informował o chęci złożenia odwołania ws. K-6-7. Natomiast w lipcu spółka podała, że otrzymała koncesję na wydobycie w obszarze K-3 oraz na rozpoznanie złoża "Ostrów".

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG30 - miała na koniec 2013 r. 14,8 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 19,3 proc. w rynku węgla energetycznego sprzedanego do energetyki zawodowej. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.

>>> Polecamy: Polska wraz z Litwą czekają na 550 mln euro z Unii na wspólny gazociąg