Statystyczny dolarowy miliarder ma majątek wart netto 3,1 mld dol. (o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego w gotówce trzyma 600 mln dol. (wzrost w ciągu roku o 11,1 proc.). Jest właścicielem czterech nieruchomości o średniej wartości 23,5 mln dol. Jest w wieku przedemerytalnym, ma bowiem średnio 63 lata (mężczyzna – 64, kobieta – 61). W stosunku do 2013 roku średni wiek wzrósł o rok. Taki obraz uśrednionego superbogacza wynika z tegorocznej edycji raportu „Billionaire Census” przygotowanego przez Wealth-X Institute we współpracy z bankiem UBS.

Autorzy raportu spodziewają się, że w 2015 roku na świecie będzie – jeśli sprawdzi się najbardziej prawdopodobny scenariusz – 2508 miliarderów, zaś w 2020 roku 3873. W najbardziej optymistycznej prognozie liczba najbogatszych ludzi na świecie na koniec dekady wzrośnie do ponad 4100, a w scenariuszu pesymistycznym do około 3600. Autorzy raportu prognozują też, że jeśli Chiny utrzymają dotychczasowe tempo wzrostu liczby miliarderów, to w 2027 roku w tym kraju będzie ich najwięcej na świecie.

Spodziewana liczba miliarderów odzwierciedla oczekiwane trendy w gospodarce, w tym dalszy wzrost znaczenia sektora technologicznego, z którego dziś wywodzi się co 25 miliarder, oraz spodziewaną dystrybucję majątku dzisiejszych najbogatszych przez spadki i podziały.

Nie dzielą się władzą

Reklama

Ciekawa jest struktura majątku najbogatszych ludzi na świecie. Aż 46,9 proc. to akcje i udziały w prywatnych firmach. W papierach spółek publicznych ulokowane mają 28,9 proc. Na dzieła sztuki, nieruchomości i dobra luksusowe takie jak jachty, czy samoloty przypada 5,1 proc. majątku netto. Nieruchomości to około 3 proc. majątku. Gotówka to aż 19,1 proc.

Według autorów raportu, wysoki udział gotówki i wzrost jej udziału w majątku świadczy, że najbogatsi szykują się do kolejnych inwestycji. Zrobią to w dogodnym momencie i zapewne będzie to inwestycja, która zdywersyfikuje strukturę posiadanych aktywów. Z kolei wyższy o ponad 160 proc. niż udział inwestycji w spółki publiczne udział inwestycji w firmy prywatne, świadczy o tym, że najbogatsi lubią mieć pełną kontrolę nad firmami, w które inwestują.

Najszybciej rośnie w Azji

Między czerwcem 2013 r. a czerwcem 2014 r. liczona w dolarach łączna wartość majątku netto superbogaczy wzrosła o 11,9 proc., do niemal 7,3 bln dol., co oznacza, że była większa niż łączna kapitalizacja spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones Industrial Average i stanowiła 4 proc. globalnej wartości majątku wszystkich ludzi na świecie.

Na przyrost wartości majątku wpływ miał wzrost gospodarczy i koniunktura na rynku akcji. Zmiany kursu walut pozytywnie oddziaływały na dolarową wartość majątku superbogaczy z Europy, Bliskiego Wschodu i regionu Oceanii, a zmniejszały dolarową wartość majątku miliarderów mieszkających w Azji oraz Ameryce Południowej.

Czytaj cały artykuł na obserwatorfinansowy.pl