Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2242 PLN za euro, 3,3126 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4970 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają stabilne w okolicach 2,657% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pomimo ciekawych informacji jakie pojawiły się na rynku w ostatnich godzinach nie obserwowaliśmy umocnienia polskiej waluty, podczas gdy dług zanotował lekkie spadki na bazie najniższego odczytu PKB q/q dla Chin od pięciu lat. W konsekwencji rentowności większości papierów na rynku nieznacznie wzrosły w tym również polskich obligacji. W przypadku złotego polska waluta nie zareagowała znacząco na spadki na rynku eurodolara pomimo, iż powód tego ruchu traktować należy jako czynnik wspierający PLN. Na rynku pojawiły się doniesienia, że EBC rozważa zakupy obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym (prawdopodobnie od 2015r.) i już pracuje nad takim programem, który miałby na celu wsparcie europejskich przedsiębiorstw i całej gospodarki Strefy Euro. Co ciekawe FT nie potwierdził tych doniesień. Teoretycznie więc uruchomienie kolejnych środków stymulacyjnych przez EBC byłoby korzystne również dla złotego oraz pozostałych walut wchodzących w skład koszyka CEE, jednak niepewność co do realizacji takiego scenariusza powstrzymuje inwestorów przed próbą jego rozegrania. W konsekwencji w dalszym ciągu obserwujemy dość bierne zachowanie polskiej waluty, która jedynie w sposób proporcjonalny reaguje na wydarzenia na szerokim rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach za październik. Dane te, choć niezwykle istotne z punktu oceny sytuacji w gospodarce w poszczególnych sektorach, zwyczajowo są pomijane przez rynek. Inwestorzy czekają przede wszystkim na jutrzejsze wskazania z zakresu sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia za wrzesień, aby móc oszacować prawdopodobieństwo kolejnych obniżek w listopadzie.

Z rynkowego punktu widzenia pary związane ze złotym tkwią w ramach paro-sesyjnych konsolidacji. Z jednej strony mamy dość istotne opory jak 3,5115 CHF/PLN oraz 4,2330 EUR/PLN ograniczające spadki na PLN, z drugiej zaś każda próba rozegrania mocniejszej polskiej waluty kończy się podbiciem kwotowań par. W zakresie informacji podanych powyżej ciekawym „tematem” jest obecnie USD/PLN, gdzie umocnienie dolara na szerokim rynku może przynieść test kluczowych okolic 3,3525 USD/PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.