"Nowa elektrociepłownia w Płocku o mocy 596 MWe stworzy możliwość pracy w wysokosprawnej kogeneracji, która w istotny sposób podnosi efektywność procesu produkcji energii i ciepła. Kluczowym elementem inwestycji będzie zastosowanie rozwiązania z nowoczesną turbiną gazową o jednej z najwyższych dostępnych na rynku sprawności (klasa H). Przyniesie to wymierny efekt w postaci zwiększenia rentowności wykorzystania paliwa gazowego do procesów produkcyjnych" - czytamy w komunikacie.

"Dbając o doskonałość operacyjną segmentu dowstream wybraliśmy najlepszą z dostępnych technologii kogeneracyjnych o optymalnej efektywności, spełniając tym samym założenia planów rozwojowych grupy Orlen. Już za trzy lata będziemy dysponowali nowoczesnymi aktywami energetyki przemysłowej we Włocławku i Płocku tworząc istotny element bezpieczeństwa energetycznego koncernu oraz naszego kraju" - powiedział prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

Do tej pory PKN Orlen zdobył większość niezbędnych pozwoleń, koniecznych dla realizacji inwestycji m.in. pozwolenie na budowę, umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Gaz-Systemem. Zakładany czas realizacji inwestycji to 36 miesięcy, podano również.

"Budowa bloku w Płocku jest drugim po Włocławku projektem kogeneracji przemysłowej realizowanym przez koncern. Umożliwi ona budowę pozycji PKN Orlen jako lidera kogeneracji gazowej w Polsce oraz znaczące podniesienie poziomu doskonałości operacyjnej segmentu downstream. W ciągu trzech lat grupa Orlen będzie dysponowała w Polsce mocami wytwórczymi w wysokości blisko 1,5 GWe" - podsumowano w informacji.

Reklama

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.