"Wydajność kukurydzy w IMC jest o 37% wyższa od średniej wydajności na Ukrainie w bieżącym sezonie (według danych ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności średnia wydajność zbiorów kukurydzy na Ukrainie według stanu na 27 listopada wyniosła 5,9 t/ha na 95% powierzchni upraw)" - czytamy w komunikacie.

Natomiast wydajność kukurydzy netto (po osuszeniu) wyniosła w IMC w 2014 r. 7,3 t/ha, to więcej niż przewidywały prognozy władz spółki przed sezonem (7,2 t/ha), i wyżej od wyniku z poprzedniego roku (7,1 t/ha), podano także.

IMC podkreśla, że zbiorami kukurydzy zakończyło cykl produkcyjny w 2014 r. Wcześniej już została zebrana soja z powierzchni 8,1 tys. ha (6% banku ziemi IMC), z wydajnością brutto na poziomie 1,7 t/ha (1,6 t/ha po suszeniu), oraz ziemniaki z powierzchni 645 ha (0,5% całego banku ziemi), przy wydajności brutto 33 t/ha (30,4 t/ha po zamagazynowaniu).

"W bieżącym roku w terminie zakończyliśmy żniwa wszystkich zbóż i roślin oleistych. W przypadku zbioru naszych głównych upraw, czyli kukurydzy i pszenicy, udało się nam osiągnąć wyższą niż planowano wydajność, co pozwoliło częściowo zrekompensować spadek cen zbóż w tym sezonie. Ponadto wilgotność zbóż i roślin oleistych w 2014 r. była znacznie niższa niż przed rokiem, co z kolei przyczyniło się do obniżenia zużycia gazu przez suszarnie ziaren o ok. 60%" - skomentował prezes IMC Alex Lissitsa, cytowany w komunikacie.

Reklama

Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Obecnie grupa zarządza bankiem ziemi o powierzchni 136,7 tys. ha. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na GPW.