Dobre wiadomości dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi bliskimi. Od nowego roku łatwiej będzie uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy, wynoszący 520 złotych miesięcznie.

Do tej pory był on przeznaczony wyłącznie dla osób rezygnujących z zatrudnienia na rzecz opieki nad dorosłym niepełnosprawnym. To wykluczało z grona świadczeniobiorców wielu faktycznych opiekunów - wyjaśnia Tomasz Wardach z resortu pracy i polityki społecznej.
Jak tłumaczy - można sobie wyobrazić taka sytuację, że ktoś będąc bezrobotnym zaczął opiekować się bliskim, który stał się niepełnosprawny. Dotąd taka osoba nie mogła ubiegać się o świadczenie.

Ile otrzymają opiekunowie osób dorosłych, a ile opiekunowie dzieci?

Tomasz Wardach wyjaśnia, że teraz decydujący będzie fakt sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnym, a nie rezygnacja z zatrudnienia. Ośrodki pomocy społecznej przyznające świadczenia będą sprawdzać jedynie to, czy ubiegający się o świadczenie jest faktycznym opiekunem - dodaje.

Reklama

Korzystne zmiany także w świadczeniach dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Od nowego roku świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie z 1000 do 1200 złotych miesięcznie.

Obecnie w resorcie pracy i polityki społecznej toczą się rozmowy z opiekunami osób dorosłych, oraz niepełnosprawnych od dzieciństwa, na temat zreformowania świadczeń. Trybunał Konstytucyjny nakazał dostosowanie pomocy do potrzeb rodziny i uwzględnienie jej sytuacji materialnej.

>>> Czytaj też: Ile zarabiają białe kołnierzyki? Zobacz zestawienie płac na stanowiskach administracyjnych i biurowych

Obecnie obie grupy, choć mogą znaleźć się w podobnej sytuacji, mają istotnie różne świadczenia.

Opiekunowie dorosłych dostają 520 złotych miesięcznie, jeżeli ich dochód nie przekracza 664 złotych na osobę w rodzinie. Rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymają 1200 złotych miesięcznie, bez względu na dochód.

>>> Czytaj też: Masz dwadzieścia kilka lat? Zobacz co zrobić, żeby nie być biednym na emerytur