Taka gospodarcza choroba może w tym roku najmocniej uderzyć w Wenezuelę, Argentynę, Republikę Południowej Afryki, a także w Ukrainę i Grecję. To właśnie te kraje tworzą pierwszą piątkę rankingu państw najgorszych do życia i pracy w 2015 roku. Zestawienie powstało na podstawie tzw. „ Indeksu Nędzy" 2015, opracowanego przez agencję Bloomberg. Miejsce w rankingu zależy od poziomu stopy bezrobocia w danym kraju i zmian inflacji rok do roku.

W przypadku Ukrainy, za straty ekonomiczne odpowiedzialna będzie wojna. Konflikt na Wschodzie pociągnie za sobą falę długoterminowego bezrobocia, inflacja także nie odpuści. Wszystko to sprawi, że ukraińscy konsumenci plasują się na czwartym miejscu wśród 51 państw świata uwzględnionych w rankingu globalnych nędzników. To i tak lepszy wynik niż pod koniec 2014 roku, kiedy pesymistyczne przewidywania dotyczące gospodarki Ukrainy wepchnęły ten kraj na drugie miejsce w zestawieniu.

>>> Czytaj też: Prognozy PKB na 2015 r. Polska jest w czołówce

PKB Ukrainy już teraz leci w dół w dramatycznym tempie. W czwartym kwartale 2014 roku gospodarka naszego wschodniego sąsiada skurczyła się o ponad 15 proc. w ujęciu rocznym. W tym roku PKB na osobę ma wynieść 8 494 dol. Wśród państw analizowanych przez Bloomberga, Ukraina wyprzedza pod tym względem jedynie Filipiny. Ekonomiści spodziewają się, że stopa bezrobocia na Ukrainie wzrośnie w tym roku do 9,5 proc., wobec 8,9 proc. w trzecim kwartale 2014 roku. Inflacja w całym 2015 roku ma wzrosnąć do 17,5 proc. W grudniu 2014 roku wskaźnik ten wynosił 24,9 proc.

Niechlubny lider rankingu – Wenezuela, bije tymczasem globalne rekordy w szybującej inflacji. Jak wynika z prognoz analityków, ceny towarów i usług będą tu rosły w 2015 roku w tempie 78,5 proc. To ponad cztery razy tyle, co na przygniecionej wojną Ukrainie.

W Wenezueli zaczyna brakować już podstawowych produktów. W zeszłym tygodniu sąsiadujący z tym krajem Trynidad i Tobago zaoferował nawet Wenezueli wymianę papieru toaletowego na ropę naftową. Co ciekawe, w wyniku olbrzymich dotacji dla sektora naftowego, Wenezuelczycy płacą za benzynę najmniej na świecie. Cena litra paliwa to równowartość 0,04 zł. Zatankowanie zbiornika paliwa kosztuje tu mniej niż kupno filiżanki kawy. Czytaj więcej: Ile kosztuje benzyna na świecie? Zobacz ranking cen paliw [INFOGRAFIKA]

W pierwszej piętnastce najsłabszych gospodarek świata znalazło się też czterech z pięciu członków grupy PIIGS – Grecja zajmuje 5. miejsce na liście nędzników, Hiszpania – 6., Portugalia – 10., a Włochy – 11. Irlandia spadła już na 16. miejsce. PKB na osobę w tym kraju ma wynieść w 2015 roku 48 878 dol. Średnia dla 51 analizowanych państw to 31 079 dol.