• Protokół z posiedzenia FOMC wzmacnia krótkoterminowe pozycjonowanie w USD
• Zwycięstwo laburzystowskiej opozycji w Wielkiej Brytanii może wpłynąć negatywnie na GBP
• Para USD/CAD może być gotowa na test kluczowego obszaru 1,3000

Opublikowany wczoraj protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku okazał się znacznie bardziej agresywny, niż przewidywał rynek. Na posiedzeniu szeroko omawiano kwestię podwyżki stóp przez Fed już w czerwcu – scenariusz, który rynek przestał brać pod uwagę jeszcze przed tym posiedzeniem.

W efekcie zagrożone krótkoterminowe pozycje w USD uzyskały solidne wsparcie, jednak reakcja kontraktów terminowych na fundusze Fed była raczej umiarkowana, co sugeruje, że fundamentalne umocnienie jest dość skromnych rozmiarów.

Jak już wspomniałem wczoraj, protokół opublikowano po ostatnim słabym raporcie w sprawie zatrudnienia i Rezerwa Federalna wyraźnie dawała do zrozumienia, że ewolucja polityki pieniężnej jest uzależniona od napływających danych.

Na dziś nie przewidziano zbyt wielu wydarzeń o znaczeniu ekonomicznym, w szczególności dla Wielkiej Brytanii. Wczoraj lider opozycji – Partii Pracy, Ed Miliband, skrytykował zasady opodatkowania tzw. osób bez domicylu, umożliwiające zamożnym cudzoziemcom zamieszkałym w Wielkiej Brytanii płacenie niższych podatków.

To przypomnienie, że zwycięstwo laburzystów negatywnie wpłynęłoby na GBP w związku z ryzykiem obniżenia napływu kapitału do Wielkiej Brytanii spowodowanym obawami przed nowych reżimem podatkowym. Mogłoby to oznaczać, że równoważenie nadal niekorzystnego deficytu na rachunku bieżącym przez dodatnie saldo na rachunku kapitałowym byłoby znacznie utrudnione.

Dziś poznamy najnowsze saldo obrotów towarowych i należy pamiętać, że nawet w ostatnich latach, kiedy funt był bardzo słaby, deficyt handlowy jedynie się pogorszył. Pewnego dnia – choć zapewne jeszcze nie dzisiaj – będzie to coś oznaczać.

Para USD/CAD odnotowała wczoraj najbardziej interesujący zwrot akcji spośród wszystkich par z USD w efekcie równoczesnej gwałtownej wyprzedaży ropy, która osłabiła CAD, i publikacji protokołu FOMC, który umocnił USD.

Według opublikowanych wczoraj danych na temat amerykańskich rezerw ropy, Ameryka Północna jest wręcz w niej skąpana po kolejnym wzroście zapasów o niemal 11 mln baryłek. Jeżeli wzrost ten w dalszym ciągu będzie wpływał na ceny ropy, para USD/CAD może wreszcie osiągnąć maksima przedziału i przetestować kluczowy obszar 1,3000, który jest naturalnym kolejnym docelowym poziomem wzrostu.

Odwrócenie w parze USD/CAD nastąpiło w idealnym momencie dla byków, ponieważ wczorajsza akcja doprowadziła tę parę w okolice ostatnich minimów. Sprytne odwrócenie w ramach formacji młota ponownie zaangażuje byki w nadziei, że przedział się utrzyma i że zmierzamy do maksimów cyklu i dalej, w kierunku olbrzymiego obszaru 1,3000 (maksimów z okresu po światowym kryzysie finansowym).

Czynnikami ryzyka dla tego wzrostu są: jutrzejszy raport w sprawie zatrudnienia w Kanadzie, każde nowe umocnienie na rynku ropy oraz dane napływające ze Stanów Zjednoczonych.

Podsumowanie w koszyku G10:

USD: waluta uzyskała mocne wsparcie dzięki protokołowi FOMC, nie tyle ze względu na dramatyczną retorykę, co dlatego, że rynek spoglądał w innym kierunku. Następnym zdarzeniem ryzyka dla USD będzie raport w sprawie sprzedaży detalicznej w najbliższy wtorek. Następnie mamy posiedzenie FOMC przed publikacją kwietniowego raportu w sprawie zatrudnienia.

EUR: waluta we wszystkich parach znalazła się w defensywie w ramach dalszej presji wynikającej z luzowania ilościowego, mimo iż zbliżamy się do istotnego poziomu lokalnego wsparcia w parach EUR/USD i EUR/GBP.

JPY: para USD/JPY znów się umocniła, jednak znajdujemy się w zawieszeniu i konieczne jest osiągnięcie co najmniej poziomu 120,50, aby uzyskać jakiekolwiek podstawy do szerszej analizy.

GBP: wczoraj zapowiedziano dużą fuzję/przejęcie, jednak takie transakcje są zwykle długotrwałe i nie mają większego znaczenia w kontekście ogólnych przepływów w horyzoncie czasowym danych przepływów walutowych, nawet w przypadku tak dużych transakcji. Dzisiejsze posiedzenie Bank of England najprawdopodobniej nie wywoła większych reakcji (ze względu na brak nowych informacji).

CHF: para EUR/CHF sprawia wrażenie ociężałej, jednak nadal znajduje się w przedziale 1,0400-1,0500; CHF najprawdopodobniej utrzyma przewagę ze względu na obecną niepewność co do sytuacji w Grecji (w której trzyletnie stopy procentowe nadal wynoszą ponad 20%).

AUD: Sytuacja taktyczna nadal wymaga rozstrzygnięcia, ponieważ od piątku widzieliśmy już trzy minirajdy, z których żadnemu nie udało się utrzymać na poziomie najnowszych maksimów, jednak próby odwrócenia również okazują się nieudane. Nieprzekraczalna granica niezbędna do podtrzymania tezy o trendzie spadkowym to poziom 0,7800; kolejnym istotnym wydarzeniem ryzyka będzie raport w sprawie zatrudnienia opublikowany w najbliższy czwartek.

CAD: znaczny wzrost rezerw ropy w Stanach Zjednoczonych udaremnił rajd cen ropy, przez co rajd CAD dotarł w rejony kluczowych pod względem technicznym poziomów w parze USD/CAD. Jak już wspomniałem powyżej, dalsze odwrócenie w wyższych rejonach wydaje się prawdopodobne.

NZD: premier Nowej Zelandii, John Key, w udzielonym wywiadzie (w umiarkowany sposób) poparł osłabianie NZD. Uwaga na parę AUD/NZD, która określi relatywną moc NZD w parach walutowych, natomiast para NZD/USD pozostaje w zawieszeniu pomiędzy poziomem 0,7600 a 0,7400.

SEK: czekamy na świeży impuls do działania, ponieważ od tygodni już wszelka akcja zmierzała donikąd. Kolejnym istotnym wydarzeniem będzie odczyt CPI w następny wtorek.

NOK: waluta jest zaskakująco odporna, biorąc pod uwagę wczorajszą wyprzedaż ropy; poziom 8,75 już dwukrotnie zapewnił opór w parze EUR/NOK. Bezpośrednia presja pojawi się w niższych rejonach przedziału.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Australia: wskaźnik wyników sektora budowlanego (AiG Performance of Construction Index) w marcu wyniósł 50,1 w porównaniu z odnotowanym w lutym 43,9
• Niemcy: wskaźnik produkcji przemysłowej w lutym wykazał +0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca i -0,3% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,1%/+0,6% oraz z odnotowanym w styczniu 0,0% w ujęciu rok do roku

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Wielka Brytania: saldo obrotów towarowych (Visible Trade Balance) w lutym (08:30)
• Wielka Brytania: ogłoszenie wysokości stopy procentowej i docelowego poziomu skupu aktywów przez Bank of England (11:00)
• Kanada: pozwolenia na budowę wydane w lutym (12:30)
• Kanada: indeks cen nowych domów w lutym (12:30)
• Stany Zjednoczone: cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• Stany Zjednoczone: zapasy hurtowni w lutym (14:00)
• Chiny: odczyt CPI/PPI w marcu (01:30)
• Australia: kredyty mieszkaniowe udzielone w lutym (01:30)