Jak podkreśla agencja Reuters, inwestycje Państwa Środka w Pakistanie mają dać początek wspólnemu „ekonomicznemu korytarzowi” pomiędzy portem Gwadar na południu Pakistanu, a zachodnim regionem Xinjiang w Chinach. Plan ten stanowi integralną część nowego „Jedwabnego Szlaku”, który ma powiązać chińską gospodarkę z najważniejszymi morskimi i lądowymi ośrodkami Bliskiego Wschodu oraz Europy.

- Dla Chin Pakistan jest obecnie języczkiem u wagi. Ten projekt musi się udać i na pewno się uda – mówi o wartym 46 mld dolarów programie inwestycji przewodniczący pakistańskiego parlamentu Mushahid Hussain Sayed.

Sieć dróg, linii kolejowych i rurociągów ma przebiegać przez biedną pakistańską prowincję Beludżystanu, która przez wiele lat znajdowała się w rękach miejscowych separatystów. Obecnie rebelianci z Frontu Wyzwolenia Beludżystanu robią wszystko aby uniemożliwić rządowi w Islamabadzie kontrolowanie tej prowincji. W lutym ubiegłego roku wysadzili oni w powietrze trzy nitki gazociągu. Zamach ten odciął od dostaw surowca najludniejszy i najbogatszy region w Pakistanie – Pendżab.

>>> Czytaj też: Niezwykły plan Modiego. W Indiach powstanie 100 inteligentnych miast

Rodzi to poważne obawy o przyszłość wielkiego chińsko-pakistańskiego projektu. Obecnie największym zmartwieniem dla prezydenta Xi jest zapewnienie bezpieczeństwa robotnikom z Państwa Środka, którzy będą pracować w Beludżystanie. Jak podkreśla Reuters, w rozmowie z premierem Pakistanu Nawazem Sharifem prezydent Xi wyraził obawy o stworzenie nieformalnego sojuszu pomiędzy muzułmańskimi separatystami z chińskiej prowincji Xinjiang i pakistańskimi bojownikami.

W ramach planowanych inwestycji Chiny zrealizują projekty energetyczne o wartości 37 mld dolarów oraz projekty infrastrukturalne o wartości 10 mld dolarów. W ten sposób Państwo Środka stanie się w Pakistanie największym zagranicznym inwestorem, wyprzedzając Stany Zjednoczone. Od 2002 roku Amerykanie przekazali Islamabadowi  31 mld dolarów – wynika z danych Congressional Research Service, na które powołuje się Reuters. Około 2/3 z tych pieniędzy przeznaczono na bezpieczeństwo.

Choć Chiny rywalizują ze Stanami Zjednoczonymi o wpływy w Azji, to jednak w przypadku Pakistanu głównym celem obydwu państw jest zapewnienie gospodarczej i militarnej stabilizacji.