To będzie kolejne spotkanie ostatniej szansy poświęcone Grecji i zapewne kolejny raz zakończy się bez decyzji o wypłacie pieniędzy. Stan negocjacji z rządem w Atenach zostanie omówiony jako pierwszy. "Myślę, że ta część spotkania będzie bardzo krótka" - ocenił wysoki rangą unijny urzędnik. Choć Komisja Europejska mówi, że wszystkie warunki zostały spełnione.

"To, czego teraz potrzebujemy to wola polityczna ze strony greckiego rządu, by doprowadzić do kompromisu" - dodał wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis.

W ostatnich dniach iskrzyło na linii Bruksela-Ateny. Premier Grecji oskarżył przedstawicieli międzynarodowych instytucji finansowych o upokarzanie kraju i zaciskanie pętli na szyi narzuconymi oszczędnościami. "Debata dotycząca Grecji byłaby łatwiejsza, gdyby rząd mówił prawdę na temat tego czego domaga się Komisja Europejska" - odpowiadał szef Komisji Jean-Claude Juncker.

Grecja, która stoi na skraju bankructwa, potrzebuje natychmiastowego zastrzyku finansowego, jeśli nie dostanie pieniędzy, w przyszłym miesiącu będzie zmuszona ogłosić niewypłacalność. 

>>> Czytaj też: "Warunki techniczne są, potrzeba woli politycznej". Czy UE uratuje Grecję?