W efekcie powstanie zbiór informacji w lokalnych językach, publikowanych w największych gazetach państw, z których pochodzą imigranci. Węgierski rząd będzie informował o nowych regulacjach, które zakładają wprowadzenie pojęcia „sytuacji kryzysowej spowodowanej masowym napływem uchodźców”. Gdy do niej dojdzie - policja zyskuje dodatkowe uprawnienia.

Nowe prawo przewiduje też karę więzienia dla osób, nielegalnie przekraczających ogrodzenie na granicy z Serbią. Węgrzy chcą ponadto zwrócić uwagę imigrantów, że Budapeszt przestrzega unijnych przepisów związanych z imigrantami. Ci, którzy przedostaną się na teren Węgier legalnie, będą traktowani sprawiedliwie. A ci którzy nielegalnie, poniosą konsekwencje przewidziane przez węgierskie i unijne prawo.

Informacje pojawią się ponadto na billbordach, ulotkach i platformach internetowych dostępnych w różnych językach.

Celem kampanii jest także odstraszenie grup przestępczych zajmujących się przemycaniem nielegalnych imigrantów.

Na początku roku podobną kampanię, skierowaną do mieszkańców Kosowa, uruchomiły Austria i Niemcy. W rezultacie liczba wniosków o azyl do tych państw znacznie zmalała. Rząd węgierski liczy na podobne efekty. Kampania zostanie zrealizowana przez jedną z międzynarodowych agencji reklamowych. 

>>>>  Węgierska zasadzka na uchodźców. Obóz dla imigrantów "strefą działań operacyjnych"