Przedstawicielka rosyjskiego MSZ stwierdziła, że w Polsce rozpętano wojnę przeciwko pomnikom radzieckich żołnierzy. „Rozpętana przez polskie władze wojna przeciwko monumentom żołnierzy, którzy oddali życie za uwolnienie narodu polskiego od nazizmu, wkroczyła na nowy poziom” - cytuje Mariję Zacharową agencja TASS.

Rosyjskie media przypominają, że chodzi o zdemontowanie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego, który znajdował się w Pieniężnie. Wcześniej agencja Ria Novosti poinformowała, że rosyjskie MSZ przekazało stronie polskiej stanowczy protest w tej sprawie. Przy okazji przypomniano sylwetkę radzieckiego generała nie wspominając, że był odpowiedzialny za akcje wymierzone w Armię Krajową na Wileńszczyźnie.

Rosyjski ambasador w Warszawie protestuje przeciwko rozbiórce pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Siergiej Andriejew napisał, że jest to "bluźnierczy czyn". Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski odpowiedział na Twitterze, że decyzję w sprawie pomników w Polsce podejmują władze lokalne.

Dziś, w 76. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, w Pieniężnie rozpoczęła się rozbiórka pomnika.

Rosyjski ambasador protestuje przeciwko demontażowi monumentu. "Działania strony polskiej wywołują w nas najbardziej stanowczy protest i głębokie oburzenie" - napisał Siergiej Andriejew w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ambasady.

Odpowiedź polskiego MSZ

Do sprawy na Twitterze krótko odniósł się rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Marcin Wojciechowski przypomniał, że to władze lokalne, a nie państwowe są odpowiedzialne w naszym kraju za pomniki. Zapewnił jednocześnie, że państwo polskie opiekuje się pomnikami żołnierzy Armii Czerwonej.

Pomnik generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie od dawna budził kontrowersje. Przeciwnicy jego istnienia wskazywali, że generał jest odpowiedzialny za sowietyzację Polski i represje wobec podziemia niepodległościowego. Ostatecznie, władze miasteczka w ubiegłym roku zdecydowały o rozbiórce monumentu.

>>> Czytaj też: Rosja przygotowuje systemy przeznaczone do "zniszczenia" tarczy antyrakietowej