"W następnym roku oczekiwania co do wzrostu gospodarki przewidują wzrost na poziomie 3,3 proc. z uwagi na niższą dynamikę inwestycji (4,9 proc.), zaś konsumpcja konsumencka powinna rosnąć na podobnym poziomie do roku poprzedniego (2,9 proc.). Z drugiej strony, spowolnienie obserwowane na rynkach wschodzących przynosi negatywne ryzyko dla wzrostu globalnego ( i polskiej gospodarki), jednakże poluzowanie polityki fiskalnej (jeśli dojdzie do tego w przyszłym roku) wesprze konsumpcję i wzrost gospodarczy" - czytamy w raporcie.

Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w III kw. br. wyniosło 3,4 proc. r/r w stosunku do 3,3 proc. w poprzednim kwartale, jak szacuje Erste Group. Prognoza tempa wzrostu gospodarczego dla Polski wynosi 3,6 proc. w IV kw. br, zaś obecny indeks PMI (52,2 pkt zanotowane w październiku br.) wskazuje na poprawę nastrojów na rynku, podano też w raporcie.

"Poluzowanie polityki monetarnej ( 50 pkt bazowych cut ) jest zasadniczo spodziewane w pierwszej połowie 2016 roku, z uwagi na to, że Prawo i Sprawiedliwość preferuje wybór nowych członków RPP o podejściu 'gołębim'" - czytamy w raporcie.

Prognozy wskaźnika CPI na lata 2016-2017 to odpowiednio +1,1 proc. i +1,6 proc., zaś sprzedaż detaliczna powinna wzrosnąć o 3,3 proc. w przyszłym roku i o 3,7 proc. w 2017 r.

>>> Polecamy: Mniejszy wzrost PKB, większy deficyt. OECD zmienia prognozy gospodarcze dla Polski