Korea Północna i Somalia zajęły ex aequo ostatnie - czyli najgorsze - 167. miejsce w rankingu korupcji. Raport organizacji Transparency International przedstawiono w Berlinie. Polska uplasowała się na trzydziestej pozycji.  To awans, bo w poprzednim raporcie nasz kraj był na 35. miejscu. W zestawieniu jesteśmy oceniani tak samo Tajwan.

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku najmniej skorumpowanym krajem świata była Dania. Na drugim miejscu była Finlandia, na trzecim - Szwecja. Listę zamykają Sudan, Afganistan, Korea Północna i Somalia.

>>> Czytaj też: PKB jest mylące. To zestawienie pokazuje prawdziwą siłę gospodarek

Najmocniej na świecie wzrosła skala korupcji w Brazylii. Kraj ten spadł  w rankingu aż do 7 oczek na 76. pozycję. Według autorów raportu, jest to w dużej mierze skutek skandalu  związanego z naftowym gigantem Petrobras. A aferę korupcyjną zamieszanych było wielu przedstawicieli władz państwowych.

Autorzy raportu podkreślają, że choć korupcja jest wciąż globalnie rozpowszechniona, to w minionym roku więcej było krajów, w których zjawisko to bardziej słabło, niż przybierało na sile.

Transparency International każdego roku prezentuje swój raport na temat korupcji na świecie. Jest on opracowywany na podstawie danych między innymi Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego.

>>> Polecamy: Paying Taxes 2016: Płacenie podatków w Polsce, czyli biurokracyjna droga przez mękę