Tym samym odpowiedzialność za prowadzenie polityki pieniężnej w Polsce już niedługo zależeć będzie od nowego grona ekonomistów. Co to oznacza dla deponentów i kredytobiorców? Czy kredyty zaczną drożeć? A może już niedługo raty będą jeszcze niższe? Najnowsze prognozy rynkowe przewidują wybitną stabilność w tych obszarach. Kontrakty terminowe sugerują, że przez 24 miesiące podstawowa stopa procentowa w Polsce pozostanie na niezmienionym poziomie.

Kredyt najtańszy w historii

Tym bardziej nie powinno więc dziwić, że na kończącym się dziś posiedzeniu rady, zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym - historycznie niskim - poziomie. Warto przypomnieć, że przed serią obniżek stóp procentowych (zapoczątkowaną pod koniec 2012 roku) podstawowa stopa procentowa była na poziomie 4,75%. Od tego czasu RPP podjęła już 10 decyzji o cięciu tej stawki. Dzięki tym decyzjom 30-letni kredyt mieszkaniowy stał się znacznie tańszy. Przeciętna rata stopniała bowiem z poziomu około 640 zł miesięcznie do 460 zł miesięcznie w przeliczeniu na każde pożyczone 100 tys. zł. Wynik ten już uwzględnia podwyżki marż związane z wprowadzeniem podatku bankowego.

>>> Czytaj też: RPP zmieni stopy procentowe? Ekspert: Najwcześniej w połowie 2017 roku

Lokaty najmniej atrakcyjne w historii

Z drugiej strony wspomniane decyzje mają skutki negatywne dla deponentów. Jeśli ktoś zaniósł 100 tys. zł do banku, aby założyć roczną lokatę w październiku 2012 roku (przed cyklem obniżek stóp), mógł liczyć przeciętnie na 4,9 tys. zł odsetek, co po odliczeniu podatku daje 3 969 zł zysku netto – wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane NBP. Dla porównania idąc z identyczną kwotą do banku w grudniu 2015 roku można było liczyć tylko na odsetki w kwocie 1 920 zł. Po odliczeniu podatku daje to jedynie 1 555 zł zysku netto.

autor: Bartosz Turek, Lion’s Bank