Królestwo straciło dominującą pozycję w Chinach, RPA, USA, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie i kilku krajach Europy Zachodniej, jak pokazują najnowsze dane.

- Arabia Saudyjska ma przed sobą bardzo trudny czas - twierdzi Ed Morse, analityk Citigroup. - Jej rywale działają agresywnie na bardzo zatłoczonym rynku – dodał.

Królestwo odczuwa zwłaszcza straty na chińskim rynku. Jeszcze w 2013 roku 19 proc. należało do Arabii Saudyjskiej, a w 2015 już tylko 15 proc. Spadek udziału wiązał się z zwiększonymi dostawami ropy z Rosji.

W ostatnich pięciu latach rosyjski eksport do Chin wzrósł ponad dwukrotnie. W 2015 roku Rosja wyprzedziła Arabię i została największym eksporterem surowca do Państwa Środka.

W ciągu ostatnich trzech lat również gwałtownie spadł eksport o krajów Afryki południowej. Utrata rynku spowodowana była tanim surowcem z Nigerii i Angoli.

>>>Czytaj więcej: Czy Arabia Saudyjska przestanie zalewać świat ropą?

Arabia Saudyjska zmniejszyła udziały w 15 krajach, ale w kilku zyskała. Japonia, Brazylia i Indie to kierunku, gdzie ropa z Rijadu płynie szerszym strumieniem.

>>>Czytaj więcej: Rewolucyjny plan Saudów: Największy na świecie eksporter ropy przestawi się na energię słoneczną