Ciułacze Europy. Mieszkańcy tych krajów oszczędzają najchętniej [RANKING]

10 kwietnia 2016, 06:30 | Aktualizacja: 22.04.2016, 14:09
Źródło:Bloomberg
Ranking skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych w UE

Ranking skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych w UEźródło: Bloomberg

Komisja Europejska przeprowadziła badania dotyczące skłonności Europejczyków do oszczędzania. Wbrew utartym stereotypom, największymi ciułaczami wcale nie okazali się Szkoci, tylko Szwedzi. Gdzie w rankingu plasują się Polacy? Niestety nisko.

Reklama

Komentarze (4)

 • gaclan(2016-04-10 09:13) Zgłoś naruszenie 162

  Bardzo ciekawy artykuł, doskonale pokazujący status ekonomiczny poszczególnych społeczeństw. Niemniej jednak chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz, że nie tylko status ekonomiczny jest tutaj kluczowy, ale również ludzka mentalność i skłonność do oszczędzania. Tych rzeczy zachodnie społeczeństwa nauczyły się przez wiele lat. My również do tego dojdziemy, tylko musi upłynąć jeszcze trochę czasu.

  Odpowiedz
 • silesius(2016-04-10 15:00) Zgłoś naruszenie 84

  Teza nieprawdziwa, skłonność do oszczędzania nie zależy od bogactwa tylko od inteligencji finansowej w społeczeństwie ! Czesi mają porównywalne z Polakami zarobki, a są dużo bardziej oszczędni, Hiszpanie czy Włosi zarabiają dużo lepiej od Polaków, a skłonności mają do nich podobne. Koronnym dowodem są biedni Chińczycy, którzy oszczędzają nawet 40 % swoich dochodów. Korelacja skłonności do oszczędności i zdrowych gospodarek jest oczywista, tak się składa, że biedni pożyczają głównie na konsumpcję-tzw. "efekt demonstracji". Wystarczy popatrzeć na polską patologię w budownictwie indywidualnym. Jak ktoś nie wierzy, nie popatrzy ile środków z 500 + zostanie zamienione na oszczędności. Przecież beneficjenci tego programu dotychczas na zamarzli z bezdomności ani nie umarli z głodu, tak więc aż nie są im tak niezbędne na podniesienie bieżącej konsumpcji !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • x(2016-04-13 19:58) Zgłoś naruszenie 21

  Tam gdzie państwo okrada obywatela oszczędzanie nie ma sensu. Dotyczy to także Polski. Tam gdzie państwo jest gospodarne, gospodarni są także obywatele.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze