Tchórzewski: Energa będzie kontynuować rozbudowę elektrowni w OstrołęceGdańsk, 20.04.2016 (ISBnews) - Energa będzie kontynuować rozbudowę elektrowni w Ostrołęce, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kontynuowana, ponieważ stara zakończy okres sprawności w ciągu 10 lat. Inwestycja będzie miała także charakter rozwojowy, bo uważam, że Energa powinna nie tylko sprzedawać energię, ale także ją produkować" - powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej.

Według niego, elektrownia nie będzie budowana wyłącznie ze środków spółki, ale będzie wykorzystane także inne finansowanie.

"Ekonomia wskazuje, że w Ostrołęce powinien powstać blok o mocy 1000 MW" - sprecyzował minister.

Tchórzewski wskazał także, że dodatkowym plusem w kontekście rozbudowy elektrowni w Ostrołęce będzie fakt, że Energa stanie się jednym ze wspólników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i "będzie niejako właścicielem dostawcy węgla".

W połowie marca członkowie zarządu Energi poinformowali, że spółka jest zainteresowana budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka i prowadzi analizy w tej sprawie. Wskazali wtedy, że spółka rozważa różne warianty mocy bloku C, w tym 1000 MW i 2 razy po 500 MW. Energa brała pod uwagę zarówno samodzielną realizację inwestycji, jak i udział partnera z zaangażowaniem do 50%.

W sierpniu 2015 r. ówczesny zarząd Energi informował, że nie skłania się do decyzji o rozpoczęciu budowy bloku C w Elektrowni Ostrołęka. Z kolei w grudniu wiceminister skarbu Henryk Baranowski zapowiadał, że w ramach aktualizacji strategii grupy Energa, przeanalizowany zostanie powrót do budowy nowego bloku elektrowni Ostrołęka C.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

(ISBnews)