KE zapowiedziała w środę, że 4 maja zaproponuje zniesienie wiz dla obywateli Turcji, jeśli władze w Ankarze spełnią konieczne kryteria.

Jak poinformowała w czwartek na posiedzeniu komisji swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego Marta Cygan z dyrekcji generalnej KE ds. migracji i spraw wewnętrznych, obecnie Turcja spełnia lub prawie spełnia 35 z 72 kryteriów z mapy drogowej mającej prowadzić do zniesienia wiz.

Jak oceniła, władze w Ankarze znacznie przyspieszyły z wypełnianiem wymogów. "Doszło do postępu, władze tureckie przyspieszyły przyjmowanie reform prawnych i administracyjnych, które pozwolą im wypełnić te wymogi" - mówiła urzędniczka Komisji.

Przyśpieszenie liberalizacji wizowej to jedno z ustaleń uzgodnionego w marcu unijno-tureckiego planu działań w celu powstrzymania fali migracji. Komisja Europejska zaznacza, że wyznaczenie takiego ambitnego harmonogramu nie może oznaczać, że Turcja będzie traktowana łagodniej pod kątem wypełniania warunków zniesienia wiz.

Cygan podkreśliła, że UE oczekuje od władz tureckich, że narzucą wymogi wizowe dla obywateli tych państw, z których istnieje ryzyko migracji, a także zniosą te obowiązki wobec wszystkich obywateli krajów w UE. W tej chwili mieszkańcy jeszcze 11 krajów unijnych muszą mieć wizę, by wjechać do Turcji.

Urzędniczka wskazywała też, że dialog z tym krajem jest dobrym narzędziem, by poprawić tamtejsze standardy dotyczące dokumentów, czy zarzadzania migracją.

Wciąż są jednak zatory w rozpatrywaniu wniosków o azyl w tym kraju. Z informacji KE wynika, że na rozpatrzenie czeka 140 tys. wniosków, choć i w tym aspekcie jest poprawa. Turcja przyspieszyła też proces ratyfikacji większości protokołów i aktów prawa międzynarodowego, np. w kwestii handlu ludźmi, prania brudnych pieniędzy, czy uznawania wyroków sądowych - wymieniała Cygan.

Do zniesienia wiz dla Turków konieczne jest zielone światło od rządów państw UE i Parlamentu Europejskiego. Europosłowie zwracali uwagę podczas czwartkowego posiedzenia komisji, że nie może być taryfy ulgowej dla Turcji.

"Liberalizacja wiz - tak, ale muszą być spełnione warunki (...). Mamy surowe kryteria i powinniśmy być surowi wobec Turcji tak samo jak wobec innych krajów" - mówiła Sophie in't Veld z frakcji liberalnej.

Bodil Valero z Zielonych wskazywała na problemy z prawami człowieka w Turcji, uznając przy tym, że liberalizacja będzie dobra, bo pomoże zagrożonym osobom na ucieczkę z tego kraju.