Mieszkająca w Orlando (w stanie Floryda) Yu w latach 2012-2014 pozyskiwała informacje nt. rozwiązań stosowanych w podwodnych pojazdach i części służące do ich konstruowania. Przekazywała je swoim wspólnikom z uniwersytetu technicznego w Harbinie (Chiny). Zgodnie z aktem oskarżenia uczelnia ta prowadzi badania i projekty dla rządu i armii Chin.

Yu usłyszała 18 zarzutów, w tym m.in. działania jako agent na rzecz obcego rządu, nielegalnego eksportu i prania pieniędzy. Yu świadomie eksportowała części, naruszając amerykańskie prawo - wynika z aktu oskarżenia.

Yu, obywatelka Chin rezydująca na stałe w USA, pozyskiwała części od amerykańskich, kanadyjskich i europejskich firm - zauważa Reuters.

W wiadomości mailowej, która stanowi dowód w sprawie, Yu napisała, że jedno z eksportowanych urządzeń ma być użyte do opracowania podwodnego drona.

Yu za pranie pieniędzy grozi 20 lat pozbawienia wolności, a za nielegalną działalność na rzecz obcego rządu - 10 lat.

Jak zauważa agencja Reutera, kwestie praw własności intelektualnej kładą się cieniem na relacjach między USA i Chinami. Jak poinformowało FBI, liczba spraw dotyczących szpiegostwa gospodarczego wzrosła w 2015 roku o 53 proc., a ich większość dotyczy obywateli Chin.