Indeks Euro Stoxx 600 traci 0,5 proc. Indkes S&P 500 traci 0,4 proc. Technologiczny Nasdaq idzie w dół o 1,3 proc.

Słabą sesję w Europie notują akcje koncernów motoryzacyjnych po informacjach, że niemiecki Daimler został wezwany przez amerykański departament sprawiedliwości do wyjaśnień w sprawie emisji spalin.

W USA po publikacji wyników kwartalnych tracą akcje Alphabet i Microsoft, co negatywnie przekłada się na notowania indeksu giełdy Nasdaq. Po prezentacji raportu finansowego zyskują natomiast akcje McDonald’s.

Na rynku walutowym w stosunku do dolara osłabia się euro po tym, jak słabsze od oczekiwań okazały się kwietniowe, wstępne odczyty wskaźników PMI ze strefy euro. Kurs EUR/USD wynosi 1,125.

Uwagę zwraca wyraźne osłabienie się japońskiego jena. Kurs USD/JPY rośnie do poziomu 111,4 i jest na najwyższym poziomie od początku kwietnia po tym, jak na rynku pojawiły się informacje o planach kolejnego luzowania polityki monetarnej w Japonii.

Ceny Brent zyskują 2,5 proc. i znajdują się w pobliżu poziomu 45,6 USD z baryłkę.

INDEKS PMI W STREFIE EURO W KWIETNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 53,0 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,3 pkt.

Indeks PMI w sektorze usług strefy euro znalazł się w kwietniu na poziomie 53,2 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 53,3 pkt. Z kolei PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w kwietniu 51,5 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Tutaj szacowano 51,9 pkt.

SPADEK INDEKSU PMI W SEKTORZE PRZEMYSŁOWYM W USA

Indeks PMI w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 50,8 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 51,5 pkt.

BANK JAPONII MOŻE PO RAZ KOLEJNY OBNIŻYĆ STOPY

Bank centralny Japonii może pomóc japońskim bankom poprzez pożyczki z negatywną stopą procentową – podała agencja Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła. Pomoc dla banków miałaby się pojawić jednocześnie z głębszą obniżką stopy rezerw obowiązkowych. Kolejne posiedzenia Banku Centralnego Japonii zaplanowane jest na przyszły tydzień.

CENY ROPY W GÓRĘ TRZECI TYDZIEŃ Z RZĘDU

Ceny ropy naftowej notują kolejny wzrostowy tydzień. Ceny surowca na ostatnich pięciu sesjach zyskały już blisko 6 proc. i jest to już ich trzeci wzrostowy tydzień z rzędu.

Notowaniom ropy naftowej pomagają dane wskazujące na silną konsumpcję benzyny w Stanach Zjednoczonych. Pojawiają się również sygnały spadającego wydobycia na świecie pomimo tego, że producenci surowca nie zdołali na początku tego tygodnia wypracować porozumienia w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia.

DAIMLER WEZWANY PRZEZ DEPARTAMENT SPRAWIEDLIWOŚCI USA W SPRAWIE EMISJI SPALIN

Departament Sprawiedliwości USA poprosił niemieckiego producenta o zbadanie procesu certyfikacji swoich samochodów z silnikiem diesla. Daimler zadeklarował pełną współpracę z władzami i zobowiązał się do zbadania wszystkich potencjalnych nieprawidłowości i podjęcia ewentualnych działań naprawczych.

Daimler podał w piątek również wyniki finansowe, które wskazały na spadek kwartalnego zysku operacyjnego. W pierwszym kwartale zysk z działalności operacyjnej koncernu spadł do 2,68 mld euro z 2,93 mld euro przed rokiem.

WYNIKI KWARTALNE ALPHABET PONIŻEJ KONSENSUSU

Słabsze od oczekiwań wyniki kwartalne zarówno na poziomie przychodów, jak i zysku pokazał Alphabet, spółka matka Google. Zysk na akcje spółki wyniósł 7,5 USD przy przychodach na poziomie 20,26 mld USD. Rynek spodziewał się wyniku 7,97 USD przy przychodach 20,37 mld uSD.

SŁABSZY OD OCZEKIWAŃ ZYSK MICROSOFTU

Zysk na akcję Microsoftu wyniósł 62 centy i okazał się słabszy od rynkowego konsensusu, który zakładał 64 centy. Nieznacznie słabsze od oczekiwań były przychody, które wyniosły 22,08 mld dolarów, podczas gdy szacowano 22,09 mld USD. Jako przyczynę słabszych wyników spółka wskazała silnego dolara, który szkodzi sprzedaży Microsoftu poza granicami USA.

DOBRE WYNIKI MCDONALD’S

Lepsze od oczekiwań były wyniki kwartalne McDonald’s. Spółka zanotowała zysk na akcję w wysokości 1,23 USD wobec spodziewanych 1,16 USD. Dobre wyniki spółki, która jeszcze nie tak dawno zmagała się ze spadającą dynamiką sprzedaży, to efekt zmian w jadłospisie. Sprzedaż spółki na świecie wzrosła w pierwszym kwartale o 6,2 proc. i jest to najlepszy wynik McDonald’s od czterech lat.

ROZCZAROWUJĄCE WYNIKI CATERPILLAR

Zysk kwartalny największego na świecie producenta maszyn budowlanych i przemysłowych Caterpillar wyniósł w pierwszym kwartale 67 centów na akcję i okazał się słabszy od oczekiwań analityków, którzy zakładali wynik 68 centów. Spółka poinformowała również o obniżeniu prognozy finansowej na ten rok tłumacząc swoją decyzją słabą koniunkturą i niskim popytem na maszyny używane w przemyśle wydobywczym. (PAP)

(PAP)

wst/ asa/