"W tej chwili zaczęliśmy pracować nad tymi rozwiązaniami podatkowymi, biorąc również pod uwagę i to, że przecież cały czas trwają w Ministerstwie Finansów i są przygotowywane przez resort ministra Pawła Szałamachy ustawy, które mają za zadanie uszczelnić system podatkowy, mają skończyć z patologiami nieuczciwego płacenia podatków. Zaczęliśmy rozważać inne rozwiązania, które moglibyśmy wprowadzić" - powiedziała w czwartek wieczorem Szydło, odpowiadając na Facebooku na pytania internautów.

"Ambitne, nowoczesne i bardzo odważne. W tej chwili (...) pracuje zespół pod kierownictwem ministra finansów Pawła Szałamachy i ministra Henryka Kowalczyka, który przygotowuje takie nowe rozwiązania podatkowe. W tej chwili mogę powiedzieć, że one będą bardzo odważne i bardzo nowoczesne" - dodała.

"Mogę zapewnić, że szukamy takiego rozwiązania, żeby po pierwsze dać możliwość lepszej ściągalności podatków, żeby dać możliwość inwestowania i żeby to inwestowanie było doceniane poprzez system podatkowy i wreszcie żeby te podatki faktycznie było prostsze i bardziej czytelne" - dodała.

Premier zaznaczyła, że jeżeli uda się przygotować nowy projekt podatkowy, wówczas nie będzie problemu kwoty wolnej od podatku.

"Natomiast jest też możliwość, żeby kwota wolna od podatku zaczęła być wprowadzana systematycznie. Nie stać nas w tej chwili na to, żeby od razu wprowadzić kwotę wolną od podatku dla wszystkich w wysokości 8 tys. zł. Dlatego szukamy takiego rozwiązania, które dawałoby nam możliwość na początek zabezpieczenia tych - czyli podwyższenia kwoty wolnej od podatku tym, którzy osiągają najniższe dochody" - powiedziała.

>>> Czytaj też: Jednolity podatek zamiast PIT, składki na ZUS i NFZ. Trwają prace nad nową daniną

"W tym kierunku idą w tej chwili prace rządowe. Ale jednocześnie, tak jak mówiłam, pracujemy nad kompleksową zmianą. Nad nową filozofią podatkową. I być może, jeśli uda nam się wypracować taki model podatków, to wówczas nie będzie już konieczności wprowadzania tej ustawy dotyczącej kwoty wolnej od podatków" - dodała.

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidujący zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3091 zł do 8000 zł.

W przyjętym we wtorek przez rząd Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2016-2019 wskazano, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad rządowym projektem rozwiązania w tym zakresie. Rozważane jest stopniowe zwiększanie kwoty wolnej od opodatkowania - o 1000 zł rocznie począwszy od 2017 r., aż do osiągnięcia poziomu 8000 zł. Równocześnie dyskutowana jest kwestia wprowadzenia degresywności kwoty wolnej, pozwalającej jednocześnie na realizację celów społecznych i ograniczenie skutków zmian w tym obszarze dla finansów publicznych nawet o 1/4 rocznie. Projekt jest obecnie w trakcie prac analitycznych.

"Rząd chce tworzyć warunki do budowy silnego, polskiego sektora bankowego"

Rząd chce tworzyć warunki, które pozwolą na budowę silnego, polskiego sektora bankowego - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło.

"Nie mówimy o nacjonalizacji sektora bankowego, mówimy o repolonizacji sektora bankowego. Tak - naszą ambicją jest to, żeby polski sektor bankowy wzmacniać, aby on w miarę możliwości się poszerzał" - powiedziała w czwartek wieczorem Szydło, odpowiadając na Facebooku na pytania internautów.

"Pierwsze kroki zostały poczynione, ponieważ była operacja dotycząca Alior Banku. Bardzo udana, pozytywnie odebrana przez rynek. I taką drogą będziemy starali się iść. Bo to są dobre rozwiązania. Ale w tym przypadku zawsze odgrywa rolę przede wszystkim aspekt biznesowy. Natomiast nie ukrywam, że chcemy stworzyć takie warunki, taki klimat ekonomiczny, który pozwoli na to, żeby budować polski, silny sektor bankowy. Bo to jest potrzebne polskiej gospodarce i to jest potrzebne polskim przedsiębiorcom" - dodała.

>>> Polecamy: Stawki podatków, składki ZUS i kwota wolna w Polsce i Europie [RANKING]