Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że prezydent Andrzej Duda przekaże do Sejmu wniosek o powołanie prof. Glapińskiego na stanowisko szefa NBP. Glapiński w lutym został powołany na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego przez prezydenta; wnioskował o to prezes NBP prof. Marek Belka. Do zarządu NBP wszedł na miejsce Eugeniusza Gatnara, który w styczniu br. powołany został przez Senat do Rady Polityki Pieniężnej na nową 6-letnią kadencję.

Kulesza powiedział w piątek PAP, że klub Kukiz'15 prawdopodobnie poprze kandydaturę prof. Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP. "Warto dać szansę takiemu specjaliście i wybitnemu ekonomiście, jak prof. Glapiński. Naszym zdaniem, gorzej, niż za czasów prezesury Marka Belki, już być nie może" - powiedział.

"Wydaje mi się, że poprzemy tę kandydaturę, jeszcze musimy odbyć rozmowę z kandydatem, aby poznać jego propozycje, plany na funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Chcemy, żeby Glapiński stał na straży silnej złotówki" - podkreślił Kulesza.

Glapiński od 2009 r. był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w lutym 2010 roku wskazał Glapińskiego jako jednego z trzech swoich przedstawicieli w RPP. Przed wejściem do Rady, Glapiński przedstawiał się jako zwolennik silnej obecności państwa w gospodarce oraz przeciwnik szybkiego wchodzenia przez Polskę do strefy euro. W RPP uchodził za przedstawiciela "gołębiej" linii, opowiadającej się raczej za obniżaniem stóp procentowych. (PAP)