Dwóch spośród największych kredytodawców z Wielkiej Brytanii oferuje obecnie kredyty hipoteczne dla osób, które będą mogli spłacić wieku 80 lat.

Jeden z nich - Nationwide – oferuje kredyty nawet osobom które mają już 80 lat i chcą zaciągnąć nowy kredyt hipotecznu, pod warunkiem że go spłacą do 85 życia.

Nowe zasady w przyznawaniu pieniędzy przez banki odzwierciedlają zmiany w starzejącej się populacji, ale również wywindowanie cen domów w Wielkiej Brytanii.

>>>Czytaj więcej: Ile można oszczędzić na kredycie? Nawet 370 zł miesięcznie

W latach 2015 – 2020 liczba osób na Wyspach w wieku powyżej 65 lat mają wzrosnąć o 12 proc. w porównaniu ze wzrostem o 3 proc. populacji jako całości.

Ludzie pracują dłużej, zanim przejdą na emeryturę, ale i ceny nieruchomości rosną. Osoby chcące kupić nieruchomość muszą zadłużyć się na wiele lat. Dłuższy okres kredytowania pozwala na płacenie niższej raty.

Halifax, największy kredytodawca hipoteczny w Wielką Brytanią, w zeszłym tygodniu ustanowił nowy maksymalny wiek dla osób zainteresowanych kredytami hipotecznymi – 80 lat, w porównaniu z 75 latami wcześniej.

Pożyczkodawca, który jest częścią Lloyds Banking Group przyznał, że zmiana wynika z coraz późniejszego przechodzenia na emeryturę i długości życia kredytobiorców.

Nationwide zapowiedział natomiast podniesienie granicy wieku do 85 lat. Pozwoli on również 80-latkom pożyczyć do 150 tys. funtów pod warunkiem, że spłacą kredyt w ciągu pięciu lat.

Obaj kredytodawców nakładają dodatkowe warunki na starszych klientów. Halifax i Nationwide będą pożyczać tylko tym kredytobiorcom, którzy mogą udowodnić, że pożyczka nie będzie stanowiła więcej niż 60 proc. wartości ich domu.

Średnia cena domu w Londynie w marcu osiągnęła 534 785 funtów.