Indeks Euro Stoxx 600 rośnie o 0,2 proc. Indeks S&P 500 idzie w górę o 0,1 proc.

Po jastrzębich wypowiedziach szefów oddziałów regionalnych Fed z Atlanty oraz San Francisco wyraźnie umacnia się dolar. Kurs EUR/USD schodzi do poziomu 1,127, co oznacza, że amerykańska waluta znalazła się blisko swojego najmocniejszego poziomu w stosunku do euro od trzech tygodni.

Kolejnych sygnałów na temat zamierzeń amerykańskiego banku centralnego może dostarczyć zaplanowana na środę, na godz. 20.00 czasu polskiego, publikacja „minutek” z kwietniowego posiedzenia Fed.

Bez większych zmian utrzymują się ceny ropy naftowej. Brent balansuje wokół poziomu 49 dolarów za baryłkę i po wzrostach wcześniej w tym tygodniu jest w pobliżu swoich sześciomiesięcznych maksimów. Sytuacji na rynku surowca nie zmieniły dużo dane na temat zapasów ropy w USA amerykańskiego Departamentu Energii. Wynika z nich, że zapasy ropy wzrosły w USA w ubiegłym tygodniu, jednocześnie jednak spadły zapasy destylatów oraz benzyny.

Ze spółek zwraca uwagę duży spadek notowanej na Wall Street amerykańskiej sieci detalicznej Traget. Akcje spółki tracą mocno po publikacji wyników kwartalnych. Traget jest kolejną spółką z amerykańskiej branży detalicznej, która rozczarowała swoimi wynikami za pierwszy kwartał. Wcześniej po wynikach silnie traciły między innymi Macy’s, J.C. Penney czy Nordstrom.

LOCKHART I WILLIAMS ZAKŁADAJĄ CO NAJMNIEJ DWIE PODWYŻKI FED W TYM ROKU

Dwie lub trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w tym roku mogą być wskazane – ocenił prezes Fed z Atlanty Dennis Lockhart. Podwyżki uzasadnia sytuacja w gospodarce USA, w tym rosnąca inflacja – powiedział Lockhart w trakcie seminarium zorganizowanym przez serwis informacyjny Politico.

Szef Fed z San Francisco John Williams, który również brał udział w tym wydarzeniu stwierdził z kolei, że „stopniowa zmiana wysokości stóp procentowych oznacza ich dwie, trzy podwyżki”. I dodał, że jego zdaniem dane napływające w ostatnim czasie z gospodarki USA były „zachęcające”.

W ŚRODĘ MINUTKI FED

W poszukiwaniu kolejnych sygnałów co do zamierzeń Fed w sprawie polityki monetarnej rynek będzie analizował zapiski z poprzedniego, kwietniowego posiedzenia Fed, które zostaną opublikowane w środę. Wydźwięk komunikatu Fed po kwietniowym posiedzeniu był dosyć zbalansowany. Bank centralny USA wskazał w nim na spowolnienie wzrostu w amerykańskiej gospodarce, jednocześnie jednak, w odróżnieniu od wcześniejszych komunikatów, zrezygnował ze wskazania na zagrożenia, jakie dla gospodarki tego kraju mogłyby napływać z zagranicy.

WZROST ZAPASÓW ROPY W USA

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,31 mln baryłek do 541,29 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych spadły o 3,17 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,5 mln baryłek.

SILNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST PKB JAPONII W I KW.

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w pierwszym kwartale 2016 r. o 1,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowano w pierwszym wyliczeniu. Rynek spodziewał się wzrostu o 0,3 proc., po spadku w czwartym kwartale 2015 r. o 1,7 proc., po korekcie z -1,1 proc.

W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. Szacowano wzrost o 0,1 proc., po spadku w czwartym kw. o 0,3 proc., po korekcie z -0,4 proc. Nominalny PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 0,5 proc. kdk. Tu spodziewano się wzrostu o 0,5 proc., po spadku w czwartym kwartale o 0,2 proc.

CENY KONSUMPCYJNE W STREFIE EURO W KWIETNIU SPADŁY O 0,2 PROC. RDR

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,2 proc. w kwietniu rdr - podał Eurostat, w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się spadku właśnie o 0,2 proc. W marcu ceny konsumpcyjne pozostały bez zmian rdr.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY W DÓŁ

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 13 maja o 1,6 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,4 proc. Wskaźnik jest teraz o 18,4 proc. powyżej wartości sprzed roku.

TARGET ROZCZAROWAŁ SPRZEDAŻĄ

Amerykańska sieć detaliczna Target zanotowała w pierwszym kwartale niższe od oczekiwań przychody, które wyniosły 16,2 mld dolarów wobec oczekiwanych przez rynek 16,3 mld dolarów. Pomimo tego lepszy od oczekiwań okazał się wynik netto spółki. Traget zarobił na akcje 1,29 dolarów wobec zakładanych 1,19 dolarów na akcję.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ WYNIKI KWARTALNE LOWE’S

Zysk kwartalny sieci sklepów z wyposażeniem domu Lowe’s okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 87 centów na akcję w pierwszym kwartale wobec zakładanych przez rynek 85 centów na akcję. Przychody spółki wyniosły 15,2 mld dolarów wobec zakładanych przez rynek 14,9 mld dolarów. Jednocześnie spółka podniosła prognozę zysku na ten rok. (PAP)