W starciach zginęło trzech libijskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych.

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, odbicie bazy znajdującej się w odległości ok. 20 km od centrum Syrty było ważnym osiągnięciem ze strategicznego punktu widzenia, ponieważ dzięki temu dżihadyści z IS zostali odcięci od tras zaopatrzeniowych.

Państwo Islamskie zaczęło działać w Libii od 2011 roku, czyli od upadku dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego. Dżihadyści zdołali przejąć kontrolę nad Syrtą na północy kraju, gdzie, korzystając z przedłużającej się próżni władzy w kraju, utworzyli własny przyczółek. W ciągu ostatnich trzech tygodni oddziałom wspierającym utworzony w marcu rząd jedności narodowej udało się jednak doprowadzić do wycofania się wojsk IS na obrzeża Syrty.

Od 2014 roku Libia jest sceną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych na wschodzie i zachodzie, popieranych przez różne zbrojne milicje walczące o władzę w bogatym w zasoby ropy naftowej kraju. Pod koniec marca po rozmowach pod auspicjami ONZ powstał jednak Rząd Porozumienia Narodowego, który ma zastąpić dwie rywalizujące ze sobą administracje - w Trypolisie i w Tobruku na wschodzie kraju. Zachód liczy, że ten rząd jedności przyczyni się do zwalczenia IS.(PAP)