Huawei podpisał umowy o współpracy z P4 i ICM UWWarszawa, 20.06.2016 (ISBnews) - Huawei, podpisał z operatorem P4 oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) porozumienia o współpracy, podała firma. Firma razem z operatorem P4 będzie dążyć do rozwoju sieci szerokopasmowej, zaś wspólnie z ICM UW utworzy w Polsce Centrum Innowacji Data Science.

"Porozumienie strategiczne z P4 zakłada realizację projektów w obszarze infrastruktury sieciowej do 2025 roku. Firmy będą wspólnie pracować nad rozwojem sieci 4.5G, a w przyszłości również i 5G w celu zapewnienia lepszej jakości usług szerokopasmowego internetu dla abonentów sieci Play. Partnerstwo będzie obejmować budowę sieci bezprzewodowej, sieci transmisyjnej, sieci IP oraz wsparcie operatora Play w zakresie rowiązań IT, jak również dostawę urządzeń mobilnych" - czytamy w komunikacie.

Jak podano w komunikacie, obecnie Play posiada prawie 5000 stacji bazowych rozlokowanych w całej Polsce. Przewiduje się, że w najbliższych latach liczba ta znacząco wzrośnie. Działania te w dużej mierze przyczynią się do rozwoju innowacji i podniesienia kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

"Historia Play i Huawei jest bardzo podobna. Wystartowaliśmy w Polsce prawie w tym samym czasie, zaczynając od zera. Dziś Play posiada ponad 14 milionów abonentów i jest drugim czołowym operatorem w Polsce. Podobne osiągnięcia uzyskał Huawei – w przeciągu 12 lat swojej obecności na rynku polskim umocnił swoją pozycję i stał się liderem na rynku infrastruktury sieci telekomunikacyjnej. Bardzo cenimy naszego partnera i liczymy na kolejne 10 lat owocnej współpracy" – powiedział dyrektor zarządzający Huawei Polska Junfeng Li.

W trakcie Forum Jedwabnego Szlaku 2016 z okazji wizyty przewodniczącego Chin Xi Jinping w Polsce, Huawei podpisał również porozumienie z ICM UW.

"Celem inicjatywy jest wzajemna współpraca w zakresie badań i rozwoju oraz promowania rozwiązań informatycznych dotyczących przetwarzania danych, rozwiązań chmurowych, modelowania i analityki danych oraz wielkoskalowych obliczeń komputerowych. Huawei będzie wspierać ICM UW w opracowywaniu efektywnych metod analizy danych i ich interpretacji w takich obszarach jak: medycyna, opieka zdrowotna, transport, geologia, bezpieczeństwo publiczne, energetyka, nauki społeczne itp." - czytamy także.

Jest to drugie tego typu centrum innowacji w Polsce, zrealizowane przez Huawei w partnerstwie ze środowiskiem naukowym. W styczniu br. Huawei wspólnie z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym powołał Centrum Innowacji PCSS–Huawei.

Huawei to czołowy podmiot w dostarczaniu najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) na świecie.

(ISBnews)